Ivo poszedł jednak do przedszkola! Czyli biegunka na tapecie cz.2

napisała 24/03/2016 Dla dziecka, Polecane

Czyli co miało się stać, to się stało! Ivo jest już pełnoprawnym przedszkolakiem! Ma swoją przedszkolną szczoteczkę do zębów z rekinem, ma kubek niebieszczący się, pasujący do rekinowego stwora. Ma i kapciory ulepszone nożyczkami przez naszego Tatę. Jednym słowem – przedszkolak pełną gębą!

Zaczyna pomału wdrażać się w panujące w przedszkolu zasady, jak na przykład niejedzenie piasku okupującego przedszkolną piaskownicę, ubieranie się ciepło i rezygnację z radosnego latania z gołą pupą zaraz po wizycie w łazience.  No i oczywiście bezwzględne mycie rąk przed posiłkiem! A z tym chłopaczysko nasze ma problem. On uważa najwyraźniej, że to mycie rąk nie jest wcale konieczne.

Dlatego wyspryciłam sie ostatnio i doszłam do wniosku, że bez opowiedzenia mu bajki i bez zastosowania sprytnej bajkoterapii się nie obędzie. Że muszę puścić wodze fantazji i wymyślić historię, która przekona go do tego, że mycie rąk pomaga w tym, aby być zdrowym i silnym Superbohaterem, który nieprzyskrzyniony do łóżka i nocnika, zdziała więcej niż gdyby musiał się trzymać za brzuch, w którym latające wirusy sieją spusztoszenie. Chyba pomogło! ;-) Superbohater Ivo myje ręce teraz nawet 10 razy dziennie! ;-)

DSC_6260

DSC_6268

DSC_6272

W przeciwnym wypadku, taki Superbohater Ivo musiałby sobie radzić z biegunką i bólem brzuszka! Dlatego jeśli zdarzy się, że Superbohater Ivo nie wymyje rąk i zaatakowałaby go biegunka, z odsieczą przyjdzie jego mama, która włączy ochronną tarczę! ;-)

Co jest najważniejsze w leczeniu biegunki opornego Superbohatera? 

Najważniejsze w leczeniu ostrej biegunki jest nawadnianie! Nie żadne głodówki, albo sucharki i suchy chleb czy inne liche posiłki, którymi leczono moje biegunki za dzieciaka! Skutecznym sposobem przywrócenia równowagi wodnej w organiźmie jest nawadnianie doustnymi płynami nawadniającymi (DPN), o czym już na pewno wiecie z mojego poprzedniego wpisu, a o których ja z kolei nie miałam do niedawna zielonego pojęcia! Dopiero, gdy przy pisaniu tego postu zasięgnęłam do publikacji pediatrycznych, w tym chociażby zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, oświeciło mnie… DPN należy podać od pierwszej chwili wystąpienia objawów biegunkowych. DPN jest skomponowany tak, aby zapewnić odpowiednie wchłanianie wody i elektrolitów z przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, że inne płyny np. soki owocowe, rosół z kury, napoje gazowane (zwłaszcza słodzone, niedajpaniebosze kokakola albo inny sprajt!) ze względu na wysoką osmolarność oraz dużą zawartość sacharozy zazwyczaj nasilają biegunkę i utrudniają jej leczenie. Bum! Zostałam oświecona z tymi sokami i rosołkiem.

Dlatego bezpieczne i najbardziej skuteczne nawodnienie można osiągnąć wyłącznie przez zastosowanie doustnego płynu nawadniającego, który w przypadku takich przykrych dolegliwości jest jednym z najważniejszych odkryć medycyny. Brzmi górnolotnie, ale jest prawdą. Matko, powtórzę to po raz kolejny: człowiek uczy się całe życie, serio. Biję się w pierś! Okazuje się na dodatek, że te DPNy są smakowe, co ułatwia otwieranie paszczy małego człowieka. DPN ORSALIT®plus smektyn , który mamy w apteczce, ma akurat smak malinowy.

DSC_6256

Czym karmić Superbohatera, którego zaatakowała biegunka? Czy należy mu zmienić dietę na czas biegunki?

Gdy już Superbohater zrozumie, że nawadnianie pomoże przywrócić jego supermoce, to wchodzimy pomału na wygraną pozycję. Szybka faza nawadniania Superbohatera powinna trwać około 4 – 6 godzin, zresztą dawkowanie na bank wyjaśni również dołączona ulotka. Podczas biegunki, Superbohater nie musi mieć zmienianej dotychczasowej diety. Dobrze zbilansowana dieta dopasowana do wieku posiadacza supermocy przyspieszy jego rekonwalescencję ;-) Minęły już czasy przekonania, że głodówka pomoże. Uff! Jeżeli niemowlę, takie jak mój drugi Superbohater Teodor, jest karmione piersią, nie ma powodów, aby karmienie piersią zaprzestawać. To właśnie częste przystawianie malucha do piersi pomoże go nawodnić i uporać się z biegunkowym potworem.

Kiedy należy zgłosić się z Superbohaterem do lekarza?

Większość przypadków ostrej biegunki możemy śmiało leczyć w domu. Kiedy jednak stan Superbohatera wskazuje na ciężkie odwodnienie: dziecko jest apatyczne, podsypiające, nieprzytomne z zaburzeniami zachowania, ma suche śluzówki i zapadnięte gałki oczne, wtedy trzeba uderzyć do doktora.   Jeśli SB ma wysoką gorączkę lub biegunka utrzymuje się dłużej niż 3-5 dni, bądź w stolcu jest obecna krew, warto zgłosić się z tym do lekarza.

Dlatego powtarzam Ivkowi, mojemu Superbohaterowi ;-) że myjemy ręce ponieważ nie chcemy zachorować. Chcemy  zawsze zdrowi, bo jak twierdzi jedno z koreańskich mądrości:

Styczniowy dialog z Ivkiem, jeszcze przed naszą bajkoterapią, który skrzętnie zanotowałam sobie w moim kajeciku ;-) :

– Ivo, to w końcu umyłeś ręce i jesteś Super Bohaterem, czy nie umyłeś?

– Mama! Cicho! Nie umyłeś, ale jesteś! – podreptał do łazienki i wyrzucił mydło do śmieci.

:-D

Podobne wpisy

Brak komentarzy

    Odpowiedz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.