Popcorn z kaszy gryczanej – szybka przekąska w 3 minuty!

napisała 21/09/2018 COOLinarnie, COOLinarnie dla maluchów, Kulinarnie

Wiem, że ta nazwa sama sobie przeczy – przecież popcorn odnosi się stricte do kukurydzy prażonej, ale doszłam do wniosku, że nie ma co utrudniać sobie życia i przyjmijmy, że w naszym szczęślivym świecie popcorn z kaszy gryczanej to popcorn z kaszy gryczanej. Tyle, nic więcej. Ani nic mniej ;-)

Moje dzieciaki popcorn kukurydziany uwielbiają, dlatego raz na jakiś czas serwuję im popcorn gryczany!

Do wykonania popcornu gryczanego potrzebujecie:

  • 100 gramów kaszy gryczanej palonej [najlepiej ekologicznej, ale jeśli takiej nie posiadacie, to też bedzie ok. Już tłumaczę dlaczego eko kasza okazała się lepsza.. Robiłam klasyczną marketową kaszę i nie chciała ona tak pięknie pokazać swoje białkowe wnętrze, a ta ekologiczna pięknie zarumieniła się i wypuściła kwiaty z białka]
  • olej rzepakowy 300 ml [lub każdy inny olej roślinny, np. słonecznikowy, z pestek winogron]
  • sól do smaku

Z kuchennych przyborów potrzebujecie mały garnek, do którego wlejecie olej, oraz małe sitko, na którym będzie odbywało się szybkie smażenie.

Sposób przygotowania:

Do garnka wlejcie olej. Podgrzejcie go bardzo bardzo mocno, ale uważajcie, aby go nie spalić. Zanurzcie małe sitko w gorącym oleju i szybkim ruchem wsypcie pierwszą łyżkę kaszy gryczanej. Kaszę smażymy małymi porcjami, po 5 sekund [raczej nie dłużej!] Kiedy olej zasyczy zobaczycie po chwili, że kasza gryczana popękała i na wierzchu jest białko, i w tym właśnie momencie, po ok. 5 sekundach, szybko wyciągacie porcję. Szybkie wyciąganie po tym czasie jest istotne – bo gdy łuska się otworzy to za długo trzymana w oleju będzie chciała się zamknąć, a my tego chcemy uniknąć.

Ewentualny nadmiar oleju wchłaniacie w ręcznik papierowy.

popcorn gryczany

I kolejną łyżkę zanurzacie w oleju. Trzeba pilnować, aby kasza nie była za długo w oleju, bo inaczej zrobi się twarda. Należy czekać na moment, aż białko wyskoczy z nasionka, i pach, wyciągacie. Po smażeniu olej zostawcie do ostygnięcia i możecie użyć go do kolejnego smażenia.

Posólcie popcorn do smaku i wcinajcie jak już ostygnie.

Popcorn z kaszy gryczanej3

Popcorn z kaszy gryczanej1

Jest pyszny i przyznam, że jest idealnym dodatkiem do mięs i innych bardziej skomplikowanych dań. Dodaje takiego smaczku i wspaniale wygląda.

Smacznego! :-)

P.S. Jeśli udało się Wam zobaczyć dzisiejszy post, zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu  ❤ Możecie też go podać dalej. Dziękuję!

Podobne wpisy