Jako mama trójki dzieci – syna w piątej klasie, drugiego w trzeciej i najmłodszej córki, która dopiero zaczęła pierwszą klasę – codziennie korzystam z elektronicznego dziennika. W chwili obecnej jest to dla mnie narzędzie, które bardzo mi ułatwia moją rodzicielską codzienność związaną z nauką moich dzieci. :-)
Dziennik, którego korzysta moja szkoła to Librus, ale wiem, że istnieje też kilka innych, np. Vulcan czy Uonet+. Wiem, że są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy korzystania z tego rodzaju dzienników elektronicznych i to zarówno wśród rodziców jak i nauczycieli (dla nauczycieli jest to z pewnością dodatkowe narzędzie, które pochłania wiele ich czasu).
Chciałabym dziś opowiedzieć o funkcjach dziennika, które mogą być przydatne dla rodziców, a które warto udostępnić dzieciom, aby również mogły z niego korzystać na co dzień. W poniedziałek 14 października po godzinie 10.00 będę również rozmawiała na ten temat w Radiu Kraków. Jeśli macie możliwość się połączyć z radiem online, to serdecznie Was zapraszam do audycji, w której będę jednym z gości. :-) (Mam nadzieję tylko, że nie stracę doszczętnie głosu, bo dzisiaj już ledwo porozumiewam się z najbliższymi z racji mojej jesiennej chrypy, która co sezon mnie nawiedza ;-) …)
A zatem – co to jest ten elektroniczny dziennik?
Elektroniczny dziennik to internetowa platforma, a także aplikacja na telefon, która umożliwia rodzicom i dzieciom dostęp do wszystkich szkolnych informacji w jednym miejscu. W dzisiejszych czasach mamy możliwość śledzenia ocen, obecności, a nawet kontaktowania się z nauczycielami bezpośrednio przez aplikację. W Librusie mogę mieć wszystko pod ręką i kontrolować, co dzieje się w szkole każdego z moich dzieci. Niestety, korzystanie ze wszystkich funkcji aplikacji Librus jest płatne i nie kosztuje mało, jednak co roku ponoszę ten koszt, bo jednak to właśnie z telefonu korzystam najczęściej i funkcje w pełnej wersji są dla mnie ważne. Warto podkreślić, że korzystanie z Librusa w sposób tradycyjny, czyli przez przeglądarkę, jest bezpłatne.
Funkcje przydatne dla rodziców
Zaczynając od podstaw, poniżej przedstawiam najczęściej używane funkcje dziennika elektronicznego, które moim zdaniem są absolutnym must-have dla rodziców:
1. Oceny i frekwencja: to przydatna funkcja. W każdej chwili mogę sprawdzić oceny i obecność dzieci na lekcjach. Ułatwia to pilnowanie postępów i szybko pozwala zauważyć, jeśli coś idzie nie tak. Widzimy, za co nasze dziecko dostało ocenę i możemy omówić to z nim w domu. Co więcej, można ustawić powiadomienia, które informują o nowych ocenach i nieobecnościach.
2. Kalendarz wydarzeń i plan lekcji: Dziennik pokazuje wszystkie nadchodzące wydarzenia szkolne, takie jak wycieczki, zebrania rodziców, czy konkursy. Plan lekcji też jest zawsze pod ręką, więc łatwo mogę przypomnieć dzieciom, co mają następnego dnia i pomóc im przygotować się na zajęcia. Koniec z codziennym pytaniem „Mamo, a jakie mam jutro lekcje?” ;-)
3. Komunikacja z nauczycielami: Librus umożliwia wysyłanie wiadomości bezpośrednio do nauczycieli. To naprawdę wygodne, zwłaszcza kiedy chcę szybko wyjaśnić jakieś wątpliwości, czy dowiedzieć się więcej o sprawach dotyczących klasy. Nauczyciele często odpowiadają niemal natychmiast, więc to dużo prostsze niż dawniej.
4. Zadania domowe i materiały edukacyjne: W dzienniku można sprawdzić, jakie zadania mają do wykonania dzieci. Librus często zawiera szczegóły, które pozwalają zrozumieć, co dokładnie trzeba zrobić. Często pojawiają się też dodatkowe materiały, które mogą pomóc dziecku przygotować się do lekcji.
5. Powiadomienia i alerty: Dzięki aplikacji mogę ustawić powiadomienia, które przypominają mi o nowych informacjach. Każdego dnia dostaję powiadomienie o nowych ocenach, nieobecnościach czy wiadomościach od nauczycieli. Dzięki temu jestem na bieżąco, nawet gdy mam zajęty dzień.
Funkcje, które mogą być przydatne dla dzieci
Ale to nie wszystko – okazuje się, że dziennik elektroniczny może być też bardzo przydatny dla dzieci. Oczywiście, zależy to od ich wieku i odpowiedzialności, ale moje starsze dzieci już z niego korzystają i radzą sobie świetnie. Co można zrobić, aby dzieci lepiej wykorzystały dziennik?
1. Plan lekcji: Dzieci mogą same sprawdzać, jakie mają lekcje. To uczy je samodzielności i planowania. Mój starszy syn wie, jakie lekcje ma każdego dnia i potrafi sam przygotować sobie potrzebne materiały. Zresztą – to samo robi Junior. Zamierzamy Gaię zapoznać z dziennikiem jeszcze w tym semestrze.
2. Zadania domowe: Mając dostęp do dziennika, dzieci mogą sprawdzać, jakie zadania mają do wykonania i do kiedy, aczkolwiek w dzienniku elektronicznym nauczyciele zapisują tylko te większe projekty. Pozostałe zadania domowe zapisują w moich zeszytach.
Dzięki tej funkcjonalności dziennika uczą się organizacji i nie muszę ich ciągle przypominać o obowiązkach. To świetna lekcja odpowiedzialności!
3. Wiadomości od nauczycieli: Starsze dzieci mogą samodzielnie odbierać wiadomości od nauczycieli i dowiadywać się więcej o ważnych sprawach klasowych. Mój piątoklasista czuje się dorośle, kiedy dostaje wiadomości od nauczycieli, a ja widzę, że to buduje jego pewność siebie.
4. Kalendarz wydarzeń: Dzięki temu dzieci wiedzą, jakie wydarzenia szkolne zbliżają się w przyszłości. Moje dzieci cieszą się, kiedy wiedzą, że nadchodzi wycieczka, czy też mogą się przygotować do szkolnego konkursu.
Warto pamiętać, że…
Dzienniki elektroniczne, takie jak Librus, ale też Vulcan czy Uonet+, to nie tylko ułatwienie dla rodziców, ale też narzędzie, które pozwala dzieciom być bardziej odpowiedzialnymi i świadomymi swoich szkolnych obowiązków. Ważne jest jednak, aby nie traktować dziennika jako jedynego źródła informacji o dzieciach. Regularna rozmowa z dzieckiem jest równie istotna i pozwala na budowanie więzi. :-)
Aplikacja mobilna – plusy i minusy
Aplikacja na telefon ma swoje zalety i wady. Z jednej strony daje dostęp do wszystkich funkcji w każdym miejscu, z drugiej strony można łatwo popaść w pułapkę nadmiernej kontroli. Warto pamiętać, że dzieci nie zawsze potrzebują, abyśmy stale monitorowali każdy ich krok. Czasem lepiej dać im trochę przestrzeni, a dziennik wykorzystywać tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest taka potrzeba. :-)
Finalnie myślę, że dziennik elektroniczny to naprawdę praktyczne narzędzie, które pomaga nam, rodzicom, być na bieżąco z tym, co dzieje się w szkole naszych dzieci. Ułatwia życie, pozwala lepiej zrozumieć szkolną rzeczywistość i pomaga dzieciom stać się bardziej samodzielnymi. Ważne jest jednak, aby korzystać z niego rozsądnie i nie przesadzać z kontrolą. Na koniec dnia to właśnie nasze relacje z dziećmi są najważniejsze. :-)
2 komentarze
A czemu nie podałaś informacji o odpłatnej wersji w aplikacji? dla mnie to jest porażka i nie przyjmuję tego tłumaczenia, że nie muszę płacić… wyciąganie kasy od rodziców. Żenada.
Przecież jest informacja, że korzystam z płatnej wersji, bo potrzebuje mieć wszystkie funkcjonalności. Dziennik w przeglądarce jest bezpłatny natomiast.