7 rzeczy, dzięki którym zwiększysz BEZPIECZEŃSTWO Twojego DZIECKA🛡️❗️ w internecie, w domu i w szkole.

napisała 05/11/2020 Varia

Z każdym rokiem utwierdzam się w przekonaniu, że żyjemy w naprawdę wymagających czasach. Kiedy słucham opowieści moich Teściów, którzy wspominają, jak wyglądało ich życie jeszcze 30-40 lat temu, jak wychowywało się dzieci i jak wyglądała ich codzienność, to dochodzę do wniosku, że … naprawdę wiele się zmieniło od tamtego czasu! :D Nie chciałabym rozpatrywać tego w kategoriach lepsze/gorsze. Jest po prostu … inaczej! :-)

Tempo naszego życia znacznie przyspieszyło, ale jednocześnie mamy wiele możliwości dla rozwoju naszych dzieci i nas samych.

Możliwości, z których żal byłoby nie korzystać! Dla przykładu moi chłopcy korzystają z zajęć języka angielskiego online z native speaker’em, o których pisałam Wam kilka tygodni temu. Myślimy jeszcze o zajęciach online z matematyki, na które namawia mnie mój Starszak, bo on uwielbia matematykę. Wiem, że wielu z Was ma dzieci szkolne, które już same dojeżdżają z domu do szkoły i z powrotem korzystając z komunikacji miejskiej. Tak jak niedawno pisała mi jedna z Czytelniczek – jej trzynastoletni syn wszystkie niezbędne dane ma zapisane na telefonie i nie korzysta w ogóle z karty bankomatowej czy gotówki – kartę ma podpiętą do telefonu. Kiedy jedzie gdzieś komunikacją miejską, to kupuje bilet przez aplikację – nigdy nie miał papierowego biletu tramwajowego w ręce! :D Widzicie, w jaką to idzie stronę? ;-)

Nasza codzienność, nasze życie bardzo mocno wkracza w świat zdalny, mocno internetowy. Wiem jedno – my tego nie zatrzymamy.

Jedyne, co możemy zrobić, aby naszym dzieciom umożliwić korzystanie z dostępnych obecnie zasobów, to dbać o ich bezpieczeństwo w czasie korzystania z tych dedykowanych dla nich narzędzi. :-) Co prawda moja trzyletnia Gaia i pięcioletni Teodor mają jeszcze chwilę, aby wejść w ten świat, tak już mój Starszak – Ivo w ten świat wkroczył. :-)

Grunt, aby mądrze z tych zasobów potrafił korzystać, oraz bym ja – jako jego mama, dbała o jego bezpieczeństwo podczas korzystania z dostępnych narzędzi. :-) Nie wszystkie są jeszcze dla niego dostępne, ale ja wiem, że z biegiem lat to się zmieni.

Mam dzisiaj dla Was listę 7 rzeczy, dzięki którym zwiększycie bezpieczeństwo Twojego dziecka w internecie, w szkole, w domu i nie tylko.

  1. Rozmowa i budowanie zaufania

To jest zdecydowanie najważniejszy punkt, o którym warto, aby każdy rodzic pamiętał. Jeśli chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu naszego dziecka (nie poprzez system nakazowo-zakazowy, a poprzez budowanie prawdziwej, wartościowej i bliskiej relacji) dbając jednocześnie o jego rozwój i bezpieczeństwo, to musimy zatroszczyć się o to, aby nasze dziecko nam potrafiło zaufać. Bez zaufania pomału, z każdym nowym rokiem naszego dziecka, będziemy się od niego oddalać. Dystans to jest właśnie ta bariera, która sprawia, że bardzo trudno nawiązać dziecku i rodzicowi prawdziwą, bliską i opartą na zaufaniu więź. Sama przeszłam „turbulencje” z moimi rodzicami w okresie dojrzewania i nie chciałabym, aby moje dzieci przechodziły przez to samo.

  1. Dbanie o treści, które ogląda nasze dziecko w internecie.

Wiem z Waszych maili, że im dziecko starsze, tym trudniej jest rodzicowi nawiązać więź z dojrzewającym dzieckiem. To wszystko jeszcze przede mną, ale już pomału obserwuję zmieniające się zachowanie mojego Starszaka i mocno trzymam rękę na pulsie. :-) Ważne jest, aby rozmawiać i ustalać na bieżąco z dzieckiem, które strony internetowe są dla niego rozwijające, a które niekoniecznie. Sami doskonale zdajecie sobie sprawę, że nie każda strona internetowa ma potencjał w tym, aby wspierać rozwój dziecka. ;-)

Od siebie mogę Wam polecić appkę Bezpieczna Rodzina od Play. Pierwsze próby korzystania z niej poczyniłam jeszcze dwa lata temu, kiedy moje dzieci były mniejsze, jednak teraz jak mój Ivo podrósł, to widzę, że ta aplikacja zdecydowanie zostanie z nami na dłużej, bo rozszerzają się nasze potrzeby odkąd on jest już bardziej samodzielny.

Mamy z Ivkiem umowę, że korzysta z tych stron internetowych, które wspólnie ustaliliśmy. Dodatkowo też w aplikacji Bezpieczna Rodzina od Play wpisaliśmy te witryny na szczególną listę stron internetowych, z których nie chciałabym, aby Ivo korzystał. To jest bardzo przydatna opcja. Można też zablokować wybrane aplikacje.

Bardzo przydaje mi się również podgląd stron, jakie są odwiedzane i widzę również historię oglądanych filmów na Youtube’ie. Moja znajoma, mama nastolatka, często korzysta z tzw. dashboardu, w którym ma dostęp do raportów aktywności i ma podgląd do aktualnego stanu użycia telefonu oraz tego, jak to wygląda na przestrzeni tygodnia.

  1. Założenie osobnych profili w takich aplikacjach jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO.

Bardzo polecam Wam to rozwiązanie. Na Netflixie ja mam osobny profil, mój M. również. Osobne profile mają również moje dzieci. Dzięki temu moje dzieci podczas nawet mojej chwilowej nieobecności, gdy np. myję okna jak ostatnio (rany! mycie okien w Krakowie trzeba chyba robić co tydzień, aby były czyste…!) mam pewność, że nie wejdą na mój profil i nie włączą serialu, który nie jest dla nich dedykowany jak np. Opowieści Podręcznej czy Ratched, które to mogłyby ich zdrowo wystraszyć… Dodatkowo możecie usuwać niektóre pozycje z ich profilu tak, aby się nie wyświetlały i dopasować wyświetlane propozycje do ich wieku.

Tak samo zresztą na Amazon Prime Video czy HBO Go. Dodatkowo można profile dla dorosłych zabezpieczyć hasłem.

  1. Ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko na telefonie.

To jest zdecydowanie opcja, o której warto pomyśleć, jeśli czujecie, że ta ilość czasu spędzanego przez dziecko w internecie/na telefonie może wymykać się spod kontroli. Tutaj też przyda Wam się do tego aplikacja Bezpieczna Rodzina od Play. Ja mam teraz obecnie wersję Premium i jest kilka funkcjonalności, których nie ma w wersji Standard, a które są bardzo przydatne.

Moja znajoma korzysta z Bezpiecznej Rodziny w wersji Premium razem ze swoim piętnastoletnim synem i mówi, że nareszcie skończyły się ich odwieczne problemy z tym, że u niej zegarek pokazywał, że on ma jeszcze pół godziny na Youtube’a, a jej syna zegarek pokazywał, że jest jeszcze 2.5 godziny :D Teraz zegarek sam się kontroluje, a syn po roku bycia przyklejonym do telefonu zapisał się na sekcję koszykówki i hokeja, o czym rok temu jeszcze nie było mowy. Potrzebował dodatkowej motywacji, po prostu i pomocy w tym, aby traktować internet jako dodatek a nie cel życia. :-)

  1. Wyłączenie auto-odtwarzania na popularnych platformach streamujących filmy i seriale.

Wiecie, że ja dopiero niedawno dowiedziałam się o tej funkcji, że np. Netflix ma w swoich ustawieniach opcję wyłączenia autoodtwarzania, co okazało się u nas zbawieniem! Jak leciały do tej pory Kotociaki albo Peppa Pig to ja nigdy nie mogłam trafić na moment, aby wyłączyć bajkę w porę, a nie w połowie odcinka. Wtedy zawsze słyszałam lament dzieci i była obraza majestatu! :D Teraz odkąd mam wyłączone auto-odtwarzanie to skończył się nasz problem. Kiedy włączam im jakąś bajkę, to leci jeden odcinek a nie siedem, jak kiedyś. Zasady to zasady! :)

  1. Wyznaczenie bezpiecznego obszaru poruszania się dzieci.

Jeśli macie dzieci, które już same poruszają się do szkoły i ze szkoły, a także na zajęcia dodatkowe, to ta kwestia może Was mocno zainteresować. Cieszę się, że ktoś wpadł na to, że to jest realna potrzeba niektórych rodziców i ich dzieci, aby mogli czuć się bezpiecznie. W appce Bezpieczna Rodzina od Play możecie ustawić sobie usługę lokalizacji, dzięki której w czasie rzeczywistym będziecie wiedzieć, gdzie jest Wasze dziecko. Co więcej – możecie też ustawić bezpieczny obszar, czyli strefę bezpieczeństwa. Jeśli okazałoby się, że dziecko jest poza ustaloną strefę, to wtedy rodzic otrzymuje powiadomienie. Powiem Wam, że to będzie chyba pierwsze ustawienie, jakiego dokonam, jak tylko mój Ivo będzie na tyle duży, aby samodzielnie iść i wracać ze szkoły do domu. To również jest bardzo przydatne w przypadku dzieci, które dojeżdżają samodzielnie na zajęcia dodatkowe czy dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu poza domem. Ja oczami wyobraźni widzę już czarne scenariusze i myślę, że z takim alertem czułabym się bezpieczniej i mniej bym się zamartwiała.

 

W Bezpiecznej Rodzinie w wersji Premium możecie ustalić aż 5 stref bezpieczeństwa i ochrona obejmuje aż 3 urządzenia twoich bliskich. Wersja standardowa obejmuje jedno urządzenie i możecie wyznaczyć 3 strefy bezpieczeństwa. W wersji Premium możecie też zablokować telefon zdalnie np. w przypadku gdy znalazłby się w niepowołanych rękach, czyli np. zostałby skradziony.

Z kolei jeśli Wasze dzieci nie korzystają jeszcze z telefonu, a poruszają się samodzielnie po mieście, to warto aby dokładnie znały swój adres zamieszkania bądź by był on zapisany w dzienniczku ucznia czy tornistrze. Pamiętam, kiedy jako 10-letnia dziewczynka wsiadłam we Wrocławiu przez przypadek do nieprawidłowego tramwaju. Pamiętam ten mój strach i płacz, którego nie mogłam pohamować. Dopiero pewna starsza pani zobaczyła, że dziwnie się zachowuję i zapytała mnie o adres a następnie wskazała, którym tramwajem powinnam wrócić do domu. Z tego stresu nie pamiętałam, gdzie mieszkam! Uratował mnie mój tornister, w którym był zapisany mój adres :-)

 

  1. Nauczenie dziecka wybierania numeru alarmowego 112

To jest coś, co co jakiś czas przypominamy sobie na nowo wspólnie z moim Starszakiem i Juniorem. Wiem, że nikt z nas nigdy nie chciałby się znaleźć w tego typu sytuacji, jednak mam świadomość, że umiejętność wybierania numeru alarmowego przez dziecko to jest coś bardzo ważnego. Pierwsze próby zaliczaliśmy z Ivkiem, gdy miał 4 lata a teraz podobną naukę przechodziłam ostatnio z Teodorem. Oby nigdy nam ta znajomość nie była potrzebna. Czuję się jednak spokojniej, gdy wiedzą, jak wybrać 112 z telefonu komórkowego.

Mam nadzieję, że dzisiejsze wskazówki okażą się dla Was przydatne. :-)

P.S. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis okaże się dla Was przydatny. :-) Dajcie mi znać na Facebooku, że Facebook go Wam pokazał. 👍 Dzięki! :-)

Podobne wpisy

Brak komentarzy

    Odpowiedz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.