7 rozwijających zabaw dla dzieci młodszych i starszych (kiedy za oknem pada deszcz).

napisała 16/06/2020 Varia

Dzisiaj przychodzę do Was z listą naszych ostatnich rozwijających aktywności, które pochłonęły moje dzieci bez reszty w czasie, gdy za oknem padał deszcz, a opcje zabaw w plenerze zostały mocno ograniczone z racji pogodowych psikusów. Dzisiejsza lista będzie dotyczyła w większości zabaw wymagającym instruktażu z zewnątrz,  często w formie video, dzięki któremu nauka idzie o wiele sprawniej i przyjemniej. :-)

Powiem Wam, że jeszcze kilka lat temu byłam bardzo sceptyczna w temacie Youtube’a i myślałam, że to miejsce dla treści video niskich lotów i mało na tej platformie wartościowych treści. Och, jak bardzo się myliłam! Odkąd zaczęłam eksplorować Youtube na własną rękę, odkryłam całe morze genialnych kanałów i instrukcji, które urozmaicają nam naukę i zabawę. :-) Jestem rodzicem, który traktuje Internet jako jedno ze źródeł wiedzy i kopalnię pomysłów dla całej naszej rodziny.

Mam nadzieję, że dzisiejsza lista aktywności, jaką Wam podrzucę, okaże się dla Was pomocna i zainspiruje Was do dalszych poszukiwań już na własną na rękę. :-) Podczas moich poprzednich propozycji na wartościowe wykorzystanie internetu pojawiły się głosy, że chcielibyście co prawda skorzystać z podesłanych propozycji, ale niestety jesteście mocno ograniczeni faktem, że macie malutki pakiet danych internetowych i musicie bardzo oszczędzać przesył danych. Wiem, że to może być frustrujące. Co mogę podpowiedzieć tym z Was, którzy jesteście w Play, to zerknijcie na „playową” ofertę na abonament PLAY HOMEBOX, świetna jest! Dostajecie wtedy aż 70 GB Internetu do wykorzystania już od jedynie 35 PLN miesięcznie za osobę w nowej sieci 5G. Dla rodzin to super opcja i wtedy korzystanie z internetu jest o wiele przyjemniejsze i właściwie nieograniczone.

P.S. Powiem Wam, że mnie internet w telefonie i pakiet danych ratuje nie tylko w domu, ale również jak np. bywałam w tzw. „gościach”. Często okazywało się, że np. u mojego Taty czy Teściów ich internet stacjonarny nie działał, i wtedy dzięki danym, które miałam w telefonie, klonowałam ekran np. na telewizorze mojego Taty i całą rodziną mogliśmy coś obejrzeć . :-) Super opcja i taki mój mały „offtop” na dzisiaj, jeśli jeszcze z klonowania ekranu na swoich telefonach nie korzystaliście. :-)

No to podrzucam obiecaną listę dla starszych i młodszych dzieci.

1. Nauka tańca z Youtube’a!

Wiem, że nie wszystkie dzieci przepadają za tańcem, jednak moja trójka uwielbia tańczyć i mogliby to robić o każdej porze dnia i nocy. Każde z nich ma inny styl tańca i każdy lubi coś innego. Jako dziecko a później nastolatka chodziłam na lekcje tańca towarzyskiego i nawet zaliczyłam kilka razy podium podczas wojewódzkich turniejów, więc może nie powinnam się dziwić, że moją Gaię tak ciągnie w stronę tańca? ;-) Na razie z racji obecnej sytuacji nie panujemy zapisywania Gai na żadne zajęcia, ale Gaiutka codziennie doprasza się o puszczanie jej studyjnych układów dziecięcych, jakich mnóstwo jest na Youtube’ie. Baby Shark w wykonaniu Youtube’owego Inner Studio ma już opanowanie, co widzieliście pewnie na moim Facebooku ;-) Oglądamy też układy z kanału Sabrina Lonis, jednak to już wyższa szkoła jazdy.  ;-)

2. Śledzenie transmisji związanych z eksplorowaniem kosmosu.

Na Facebooku niemalże co tydzień bierzemy z moimi chłopcami udział w wydarzeniu „Wyślij dziecko w kosmos”, podczas którego podczas transmisji live prowadzący opowiadają przystępnym językiem o zagadnieniach związanych z kosmosem, a następnie odpowiadają na pytania od dzieci zadawane na żywo w komentarzach. Super sprawa!

Śledzimy również transmisje na żywo Fundacji Nicolaus Copernicus, podczas których można wiele dowiedzieć się o aktualnych zjawiskach kosmicznych a także zgłębić swoją wiedzę „kosmiczną”, i zaktualizować swoją wiedzę wraz z dziećmi. :-)

Polecam Wam również śledzenie transmisji na żywo z kanałów NASA oraz SpaceX. My oglądamy je z wypiekami na twarzy! Chłopcy je uwielbiają. :-) Zawsze po takiej transmisji idą w ruch książki o kosmosie. Muszą dla Was zrobić ich spis w jednym z następnym postów – są świetne a chłopcy je uwielbiają. :-)

3. Nauka języka angielskiego online!

Wiem, że jest wiele świetnych płatnych platform, na których dzieci uczą się obecnie języka angielskiego przez internet. My sami testujemy obecnie kilka z nich, jednak w międzyczasie korzystamy z darmowych lekcji, jakie udostępniają twórcy kanałów na Youtube’ie. Bardzo polecam Wam kanał Teacher Evie na Youtube’ie, są na nim lekcje zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych, a nawet dla maturzystów. Z kolei dla dzieci szkolnych i dla dorosłych polecam Wam oglądanie kanały Arleny Witt „Po cudzemu”, która przybliża naukę j. angielskiego w sposób bardzo praktyczny.

Z moją Gaią, która ma 2.5 roku uczymy się piosenek z kanału Mothers Goose Club. Świetne dzieciaki i cudowna atmosfera piosenek :-)

4. Filmy, które są pełne ciekawostek dla dzieci.

Na ten moment w ogóle nie oglądamy już naziemnej telewizji. Oferta platform streamingowych jest tak szeroka, że zawsze znajdujemy coś dla siebie. Polecam Wam obejrzenie na Netflixie serii: Absurdalna Planeta. Moich chłopcy nie tylko połykają wręcz wiedzę tam przekazywaną, ale również chichrają się do rozpuku. Świetni lektorzy :-) A także serię: Nasza planeta oraz Ziemia Nocą. Z kolei na platformie Amazon Prime Video też jest mnóstwo świetnych bajek. Pisałam o nich w tym poście.

5. Mindfulness dla dzieci.

W ostatnich latach sporo mówi się o mindfulness. Nie chciałabym tutaj popełnić elaboratu na ten temat, jednak ostatnio mindfulness jest bardzo ważne w naszej rodzinie. Co to jest? To połączenie nauki uważności z medytacją, tak ja to widzę. To nauka wyciszania się, bycia tu i teraz, skupienia się, zrelaksowania się, wsłuchania się w siebie, uspokojenia oddechu. Bardzo pomocne w przypadku dzieci, które mają problem z wyciszeniu się bądź potrzebują wyciszyć się, aby funkcjonować w gwarnej, wieloosobowej rodzinie. ;-)

Kiedy relaksujemy się w ten sposób? I jak to w skrócie u nas wygląda? Wyszukuję spokojnej muzyki na Youtube’ie, która pomoże mojej trójce w tym, aby się wyciszyć. Każde z nich wchodzi do swojego „śpiworka” a ja, z muzyką w tle, wchodzę z nimi w świat relaksu. Opowiadam im spokojnym głosem, co teraz robią, dlaczego leżymy, uspokajamy oddech, odpychamy troski etc. Youtube to kopalnia relaksujących dźwięków.

6. Nauka liczenia, programowania dla najmłodszych.

Uwielbiamy zabawy z klockami i to one służą nam często do tej podstawowej nauki programowania od najmłodszych lat. Ivo uczestniczy w zajęciach online z robotyki, ale inspiracje do tworzenia swoich pojazdów czerpie głównie z Youtube’a. Jeśli chcecie rozpocząć przygodę z robotyką, to polecam Wam np. kanał The Dad Lab (to kopalnie zajęć dla dzieci i eksperymentów!).

Toddler Fun Learning to świetny kanał, który pomaga w nauce liczenia. I mimo że jest po angielsku, to ja jak trzeba pełnię rolę tłumacza, i często wykonujemy wspólnie polecenia po polsku. :-)

7. Eksperymenty fizyczno-chemiczne dla dzieci

Tutaj cudowną kopalnią pomysłów jest również kanał The Dad Lab i jego seria Kids science experiments. Nie trzeba znać języka angielskiego, aby wykonać eksperymenty w domu. Instrukcje są zawsze klarowne a dzieci zachwycone :-)

Mam nadzieję, że udało mi się Wam odrobinę zainspirować na deszczowe dni. Koniecznie podrzućcie Wasze inspiracje! Trzymam też kciuki, abyście już nigdy nie cierpieli na ograniczenia pakietów internetowych! W obecnych czasach, gdy nauka w większości odbywa się zdalnie, internet jest podstawą, dzięki której to wszystko może się odbywać.

#TeamPlay

P.S. Jeśli udało się Wam zobaczyć dzisiejszy post, zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu   Możecie go też udostępnić. Dziękuję! 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

    Odpowiedz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.