To już drugi rok, kiedy moje dzieci będą miały szkolne podręczniki obłożone szarym papierem (kupionym w rolce za grosze), który od kilku lat był nieużywany i postanowiłam zrobić z niego bardzo praktyczny użytek. :) Skąd pomysł na takie obłożenie podręczników? Rok temu wyszło to bardzo spontanicznie. Z racji tego, że w naszej szkole podręczniki są „przechodnie”, to każdy uczeń ma obowiązek korzystać w taki sposób, by w kolejnym roku kolejny rocznik mógł również cieszyć się z książek w dobrym stanie. :-)
Odpadają okładki przygotowywane na wymiar konkretnej książki i naklejane na podręcznik (taka usługa jest dostępna w kilku miejscach w Krakowie). To droga sprawa i a nasza szkoła prosi nas, by nic nie naklejać na książki. Te standardowe przezroczyste okładki, które można kupić w sklepach papierniczych nigdy nie były moim faworytem. W obecnych czasach niemalże każdy podręcznik ma inny wymiar i nie zawsze jest on standardowy, dlatego w rezultacie te przezroczyste okładki wyglądały fatalnie (zagięte rogi, obsuwające się i często pękające przy okładkach) i już nie nadawały się do użytku w kolejnym roku. Nie wiem nawet, jak je utylizować. Z pewnością nie był to ani ekonomiczny ani ekologiczny wybór.
Postanowiłam rok temu, że spróbuję z okładkami z szarego papieru i w naszym wypadku okazał się to być strzał w dziesiątkę! :-) Okładki do podręczników Starszaka i Juniora są tylko podpisywane (Imię i nazwisko, Klasa + przedmiot). U Gai pokusiłam się również o naklejenia na okładkę miniatury okładki podręczników (plik graficzny znajdowałam w Google Grafika), by w pierwszej klasie łatwiej było jej znaleźć konkretne książki w plecaku. :-)
W tym wpisie krok po kroku pokażę Ci, jak stworzyć piękne i praktyczne okładki z szarego papieru na książki i zeszyty. :-)
Krok 1: Umieść książkę centralnie na arkuszu szarego papieru tak, by na szerokość papier wystarczył na okładkę przednią i tylnią, i by został spory naddatek papieru szerokości co najmniej jednej okładki. Im większy zapas, tym okładka lepiej się trzyma książki.
Krok 2: Zegnij dół przygotowanego arkusza szarego papieru tak jak na pokazanym niżej zdjęciu zostawiając ok 1-2 mm naddatek.
Krok 3: To samo zrób w górnej części arkusza szarego papieru zginając go z ok 1-2 mm naddatkiem.
Krok 4: Następnie odmierz szary papier po bokach książki tak, by symetrycznie go zagiąć z każdej strony.
Krok 5: Włóż okładki do rynienki szarego papieru z każdego boku.
Krok 6: Podpisz okładkę i gotowe! :-)
Dlaczego warto wybrać szare okładki DIY?
- Są ekologiczne: Zamiast kupować gotowe, często plastikowe okładki, możemy wykorzystać szary papier, który jest materiałem naturalnym i łatwo dostępnym.
- Są ekonomiczne: Szary papier jest znacznie tańszy niż gotowe okładki, a przy okazji możemy spędzić miły czas z dzieckiem, tworząc coś wspólnie. Koszt okładek dla trójki moich dzieci wyniósł mnie w tym roku ok. 5 PLN. ;-)
- Są personalizowane: Możemy ozdobić okładki rysunkami, napisami czy naklejkami, dzięki czemu będą one jedyne w swoim rodzaju.
- Są trwałe: Szary papier jest wytrzymały i doskonale chroni podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem.
Jak widać, stworzenie własnych okładek z szarego papieru to prosty i przyjemny sposób na personalizację podręczników i zeszytów naszych dzieci. To nie tylko oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko, ale także świetna okazja do wspólnego tworzenia.
Brak komentarzy