Historia o małej dziewczynce, obok której nie możesz przejść obojętnie

napisała 23/12/2015 Uroda

Nie znam Emilki osobiście. Znam tylko kilka szczegółów na jej temat, które pozwalają mi sądzić, że jest energiczną i ciekawą świata siedmioletnią dziewczynką. Gdyby nie jeden szkopuł pewnie byłaby najszczęśliwszą małą dziewczynką na świecie! 

Jak każda drugoklasistka ma swoje małe marzenia. To najważniejsze i najskrytsze marzenie różni się od tych, które ja kiedyś miałam w jej wieku. I pewnie różni się od tego, które Wy kiedyś mieliście. 

Mając tyle lat co ona skrycie pragnęłam, aby zakochał się we mnie Rafał – najwyższy chłopiec w klasie. Chciałam wtedy również biegać najszybciej ze wszystkich! Nawet szybciej od mojego Taty! Rywalizowałam z nim w myślach, gdy oboje próbowaliśmy dogonić naszego czarnego sznaucera. Ach! I marzyłam również, aby moje włosy sięgały mi po kolana, tak jak blond pukle mojej koleżanki Natalii!

Jednak Emilka najbardziej na świecie pragnie jednego: chciałaby mieć nową skórę! Ta, którą ma teraz, przeszkadza jej we wszystkim. Swędzi ją, co każe jej drapać się cały czas. A gdy ona się drapie, to skóra swędzi ją jeszcze bardziej! Och, zapomniałabym! I jeszcze te czerwone plamy na buzi! Gdyby tylko je mogła czymś przykryć! I te plamy na rękach! Emilka chciałaby być aktorką, ale „Czy ktoś widział aktorkę z plamami na twarzy i rękach?” – powiedziała kiedyś Emilka. Atopowe Zapalenie Skóry, z którym przyszło jej się zmagać, dawało jej się we znaki i denerwowało ją na każdym kroku.

Musicie wiedzieć, że Emilka nie poddaje się tak łatwo. Zuch z niej dziewczyna! Pewnego razu Tata opowiedział jej bajkę o Swędzącym Potworze. Emilka najpierw chciała z nim stoczyć walkę, a później okazało się, że … No właśnie, koniecznie sprawdźcie jak to się stało, że Emilka wcale nie musiała go zgładzić! :-)

20151222-atopowi-pagelikeads-04-1

Opowiedziałam Wam kawałek pierwszego odcinka bajki terapeutycznej stworzonej wspólnie z autorką bajek dla dzieci Roksaną Wróbel, ilustratorką Joną Jung, we współpracy z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą. Bajka opowiada o Atopowych Bohaterach, Emilce i Emilu, dzieciach chorych na AZS. Emil ma 5 lat i uczęszcza do przedszkolnej zerówki. Jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie chłopcem. AZS sprawia, że jest niepewny siebie, wycofany. Emilka ma 7 lat i chodzi do drugiej klasy, jest przeciwieństwem swojego kolegi. Lubi aktywnie spędzać czas, miewa trochę szalone pomysły. Choroba to jej wróg, z którym musi walczyć.

Szczęślivcy, pierwszy z pięciu odcinków właśnie się ukazał! Możecie śmiało pobrać go TUTAJ [klik] :-) 

Image.1450358672737

Mam przyjemność wspierać kampanię „Atopowi Bohaterowie” , organizowaną przez markę Emolium, dla której ważna jest poprawa komfortu życia osób z przykrymi dolegliwościami skórnymi, w tym m.in. AZS. Partnerami akcji również są: Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka.

P.S. Koniecznie sprawdźcie na przykładzie Emilki i Emila czym jest bajka terapeutyczna. Dzięki bajce terapeutycznej, którą sama wymyślam dla mojego prawie trzyletniego Syna – Ivka, pokonujemy jego strach związany z muchami i innymi latającymi „bzykami”! I wiecie co? Udaje nam się go przezwyciężać dzięki odpowiednio opowiedzianym muchowym historiom! Ja wtedy zamieniam się w małego bzyka i to „bzzzzzzz” to mój codzienny znak rozpoznawczy. Jan Brzechwa też nam pomaga, a co! ;-)

Czy to Ryki, czy Rabka,
Siedzą muchy na jabłkach,
Siedzą muchy – brudaski,
Rozsiewają zarazki.

dop.przez Szczęślivą, średniowieczną poetkę, której rymy mają niezwykle zaawansowaną konstrukcję ;-)

Siedzą także na śmietniku, 
Widzą Ivka, fiku -miku!
Już ich nie ma na śmietniku! ;-)

Podobne wpisy

Brak komentarzy

    Odpowiedz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.