8 mądrych bajek dla dzieci, które uczą i przekazują ważne wartości.

napisała 08/05/2019 Moim zdaniem, Szczesliva po godzinach

Już od dawna planowałam podzielić się z Wami listą naszych ulubionych bajek, którym dałam zielone światło. Mam ich na liście około dwudziestu, ale dzisiaj podrzucę Wam listę naszych ośmiu ulubionych, które są godne uwagi.

Przyznam, że jestem wybitnie wymagającym rodzicem pod względem bajek, ale zdecydowanie nie należę do tego grona, które kategorycznie dzieciom zabrania ich oglądania. Codziennie w wyznaczonych porach mogą oglądać „bajećti”, jak to mówi mój Junior. ;-) Zdarza się również, że odpalam im bajki np. wtedy, gdy moje siły witalne są równe zeru i to jedyne koło ratunkowe, którym mogę się posłużyć, aby „przetrwać” trudniejsze rodzicielskie dni. ;-)

Nie będę ściemniała, że jest inaczej i że jestem rodzicem, który zna tylko „kredki, farbki i inne kreatywne aktywności”. RÓWNOWAGA – to słowo klucz! ;-)

Podzielę tę listę bajek na dwie kategorie wiekowe. Ta pierwsza będzie dla brzdąców do lat dwóch, trzech, jak moja Gaia. A druga lista będzie dla dzieci powyżej drugiego lub trzeciego roku życia – takich jak moi chłopcy.

No, to zaczynamy!

Nie wiem, czy macie program Duck TV, ale jest to absolutnie moje odkrycie tego roku i żałuję, że nie wiedziałam o istnieniu tej stacji wcześniej. Jest ona skierowana przede wszystkim do najmłodszych dzieci – w wieku od 6. miesiąca do 3. roku życia. A bajki, które są na niej emitowane, naprawdę wiele uczą i pomagają brzdącom poznawać świat wtedy, kiedy rodzic np. gotuje obiad albo sprząta kuchnię. Standard u nas. ;-)

 

 1. „UCZYMY SIĘ.”

To ulubiona bajka mojej Gai obecnie! :-)

Roześmiane figury geometryczne przedstawiają się brzdącom, a dzieci uczą się je rozpoznawać. Program genialnie wprowadza maluchy w fascynujący świat kształtów, które je otaczają. Moja Gaia ostatnio zaczęła dzięki niemu mówić „ko-ło”. :) Zastanawiałam się, skąd ona to słowo zna i w końcu na trop ten wpadł mój M., który oglądał z nią ten program.

 

 1. „DŹWIĘKI WOKÓŁ NAS”

Ten świetny program jest emitowany na Duck TV kilkukrotnie w ciągu dnia i trwa kilka minut. O czym opowiada? Przede wszystkim o tym, że otaczający nas świat jest pełen zabawnych, ekscytujących i dziwnych dźwięków. Głównymi bohaterami są Liza i Ben. To czarodziejskie bliźnięta, które pomagają zidentyfikować źródła dźwięków, które ludzie słyszą każdego dnia. Począwszy od dźwięku dzwonka rowerowego, a skończywszy na zabawnych dźwiękach mycia okien.

Gaia jest przy tym programie jak zaczarowana i często powtarza te dźwięki na głos. Świetna sprawa dla brzdąców poniżej drugiego roku życia. :-)

Kiedy w kwietniu na moim Instastories pytałam Was o to, jakie bajki lubią Wasze dzieci najbardziej, sporo mam pytało mnie, co polecam dla takich mniejszych maluszków jak moja Gaia, aby dziecko nie było przebodźcowane, a jednocześnie by bajki były dla niego wartościowe. Myślę, że Duck TV ma w swoich zasobach wiele takich właśnie bajek. Niestety, nie jest łatwo z dostępnością tego kanału. My mamy go z PLAY NOW TV, czyli nowej usługi od PLAY, która łączy tradycyjną telewizję z najpopularniejszymi platformami VOD i ma ogromnie dużo kanałów telewizyjnych w zasobach. Mam nagranych sporo tych programów „Uczę się” albo „Dźwięki wokół nas” dzięki aplikacji właśnie i często puszczam Gai te bajki z nagranej już listy, bo wtedy mam większą kontrolę nad tym, co ona ogląda. Usługa działa za pośrednictwem TV BOX-a, czyli jakby dekodera, który umożliwia oglądanie po podpięciu go do Internetu i telewizora. Pierwsze 3 miesiące korzystania z BOX-a mam za friko, z tych pakietów dodatkowych również. ;-) Ja wybrałam sobie dodatkowo Pakiet Kids (w podstawowym też jest sporo kanałów, np. Disney Channel, Disney XD, Disney Junior i NickToons) i HBO GO, bo kalkulowało mi się to bardzo z racji tego, że pierwsze 3 miechy są za friko.

 1. LOLA I LICZBY

Uwielbiam tę bajkę. Ja sama ją chętnie oglądam z Gaią, bo a to trochę sobie pośpiewamy, a to trochę policzymy na paluszkach. Co prawda Gaia w temacie liczenia ma jeszcze spooooro przed sobą, ale już na paluszkach pokazuje mi różne kombinacje i ja wiem, że to właśnie po tych naszych wspólnych szaleństwach przy oglądaniu Loli. ;-)

„Lola i liczby” też jest na Duck TV. Ja mam również dostęp do niej z telefonu – z apki PLAY NOW TV i to już w ogóle majstersztyk, bo korzystamy nawet w podróży albo u dziadków.

A teraz powiem Wam, jakie bajki puszczam moim chłopcom bez wyrzutów sumienia. ;-) To bajki, które uczą ich przy okazji, jak się zachować w danych sytuacjach, np. u dentysty (co ostatnio przerabiał mój Starszak i był dzielny, co sprawiło, że chodziłam dumna jak paw!] czy u lekarza.

 1. CHUPI IDZIE DO SZKOŁY

Moi chłopcy uwielbiają Chupiego. :-) Ta bajka jest bardzo wyważona, nie ma w niej nadmiaru dźwięków, nie jest przeładowana scenami, dzięki czemu moi chłopcy po jej obejrzeniu są wyciszeni, a nie gotowi do walki na miecze i noże. ;-)

O czym jest ta bajka? Jest o Chupim, który ma 5 lat. Bohater jest w wieku, w którym dzieci wiele rzeczy robią po raz pierwszy w życiu: jeżdżą na rowerku bez bocznych kółek, odwiedzają kolegów, a czasami — idą do szkoły. ;-) Przygód Chupie ma wiele, ale z każdej wychodzi z nowymi doświadczeniami.

Chupiego znajdziecie na stacji JimJam, która też jest w PLAY TV NOW.

 1. BOB BUDOWNICZY

Mam do tej bajki wielki sentyment. Oglądałam ją jeszcze z moim młodszym o kilkanaście lat rodzeństwem, dlatego zawsze łezka w oku mi się kręci, kiedy przypomnę sobie siedzenie z nimi na fotelu i tłumaczenie im wielu scenek. Teraz z chłopcami robimy bardzo podobnie. ;-) Zazwyczaj Junior jest na moich kolanach, Starszak leży na dywanie i z wypiekami na twarzy wspólnie oglądamy kolejny odcinek.

To jedna z tych bajek, które świetnie pokazują dzieciom, że warto pomagać innym. I ten sztandarowy tekst, który znają chyba wszyscy: „Damy radę? Tak, damy radę!”. ;-)

Boba znajdziecie w JimJam.

 

 1. KAJTUŚ

„Kajtuś” to kolejna bajka, która nie jest przeładowana ani muzyką, ani nadmiarem bodźców czy obrazem, który zamiast koić oczy i zaciekawiać dzieci, to je męczy. Cieszy mnie to, że pojawiają się bajki, których celem jest nauczyć czegoś dzieci wartościowego w czasie, gdy rodzice robią coś innego.

O czym jest Kajtuś? To bajka, która jest – mam wrażenie – bardzo blisko dzieci i ich codziennych problemów. Kajtuś to przyjacielski, ciekawy świata czterolatek, który mieszka razem z mamą, tatą i siostrą w swoim małym, niebieskim domku. Ma niewidzialnych przyjaciół (och, wiele dzieciaków je ma, prawda? ;-)) i zawsze świetnie się bawi. Moi chłopcy uwielbiają tę bajkę. :-)

„Kajtusia” też obejrzycie na JimJam w PLAY NOW TV. Ivo już sam za pomocą wyszukiwania głosowego na pilocie potrafi odnaleźć ulubione bajki. Jeszcze 20 lat temu o takiej funkcji można było tylko pomarzyć, co nie? ;-) My mamy w chmurze nagranych sporo odcinków (można zapisać do 1000 godzin, co jest dla nas wybawieniem, bo to olbrzymia, ale potrzebna ilość) i często po śniadaniu chłopcy mają kwadrans na bajki i wybierają wtedy często albo Kajtusia albo… no, właśnie! Kto nie zna bajki pod tytułem:

 

 1. TOMEK I PRZYJACIELE :D

Wiem, że wszyscy tę bajkę znają, ale naprawdę należy się jej twórcom duża piąteczka za to, że nie tylko kreatywnie wymyślili kolejną serię, lecz także dialogi i fabuła są poprowadzone w spokojny sposób, przystępny dla wielu dzieci.

 

 1. ANDY I ZWIERZĘTA ŚWIATA

To dzięki temu programowi moi chłopcy bardzo zaciekawili się tematem dinozaurów. :-) Charyzmatyczny Andy wraz z pomysłową towarzyszką, kotką Kipą, zabierają dzieci w niezapomnianą podróż do świata przyrody. Przemierzają najdalsze zakątki Ziemi i pokazują różnorodność gatunków fauny i flory. Ja sama często lubię podpatrzeć, co tym razem wymyśli Andy i gdzie nas zabierze. ;-)

Andy’ego obejrzycie na CBeebies.

Jeśli macie starsze dzieci, to znaczy takie, które mają już 5 lat i więcej, to będziecie zafascynowani stacją Da Vinci. Jest na niej multum programów tłumaczących dzieciom sprawy, które często rodzicom trudno wytłumaczyć, ponieważ chemię, fizykę czy nawet historię mieli bardzo dawno temu w szkole. ;-) Dodatkowo tłumaczone są od podstaw kwestie dotyczące nowych technologii, eksperymentów czy np. rożnych ważnych historycznych wydarzeń. Mój Ivo coraz chętniej ogląda programy na Da Vinci.

Da Vinci też znajdziecie na PLAY TV NOW. Wiem, że ta stacja bywa trudno dostępna i cieszę się, że w końcu mamy ją w domu. Mój Mąż się śmieje i mówi, że dzięki niej wiele nadrobię, bo miewam braki „z podstawówki”. ;-) Haha, bardzo śmieszne – jak to się mówi. ;-)

Dorzucę Wam też seriale, które oglądam ostatnio z zapartym tchem wieczorami, o ile Gaia pozwoli, nie wybudzając się tysiąc razy w ciągu jednej nocki. ;-) Chyba kolejne zęby nam idą!

 1. SPRAWA IDEALNA

To pewnego rodzaju kontynuacja „Żony Idealnej” – serialu, który uważam za najlepszy, jaki do tej pory obejrzałam. „Żona Idealna” przykuła mnie i Męża do sofy przez bity miesiąc, odkąd urodziła nam się Gaia! Oglądaliśmy ten serial nawet do czwartej nad ranem, a później chodziliśmy na czworaka przez resztę dnia. ;-) „Sprawa Idealna” też jest świetna. To serial prawniczy, ale zahaczający swoimi wątkami o życie każdego z nas. Trzyma w napięciu, daje do myślenia i pokazuje często dwulicowość ludzi.

„Sprawę Idealną” obejrzycie na HBO GO. Ja mam ten kanał w dodatkowym pakiecie w PLAY TV NOW i przez pierwsze 3 miesiące od jego włączenia nic za to nie będę płacić.

Drugim serialem, który mnie zaczyna pochłaniać, jest…

 1. DETEKTYW

Znam jego głównego bohatera z „House of Cards” i tak oto zaczęła się moja kolejna z nim przygoda. ;-) Nie zanudzając Was przydługim opisem – głównymi bohaterami serialu są Martin Hart i Rust Cohle, dwaj detektywi i byli partnerzy, którzy w połowie lat 90. pracowali w wydziale kryminalnym w Luizjanie. Prowadzili wówczas śledztwo w sprawie makabrycznego morderstwa, które mogło mieć rytualny podtekst i… a zresztą, sami zobaczycie więcej. ;-)

Koniecznie podrzućcie ulubione bajki Waszych brzdąców!

PS. Do którego teamu należycie: rodziców, którzy dzieciom nie puszczają bajek w ogóle czy może takich, którzy jednak dozują im pewną bezpieczną dla nich ilość? ;-) Bardzo jestem ciekawa, bo często ten temat budzi wiele skrajnych opinii!

PPS. Jeśli udało się Wam zobaczyć dzisiejszy post, zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu.  ❤ Możecie go też udostępnić swoim znajomym. Dziękuję! :*

#teamplay?

Podobne wpisy

Brak komentarzy

  Odpowiedz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.