Kto by nie chciał takich dni! Czy jesteś szefem czy pracownikiem. Nie ściemniajmy. Czasami takie dwa 2 ratują tyłek! Bardzo się cieszę, że ten temat wypłynął podczas korespondencji z Czytelniczką Kasią. Myślę, że ta wiedza przyda się wielu z Was tym bardziej, że te wolne dni mogą być wykorzystane nie tylko przez mamę dziecka. Jeśli np. mama jest bezrobotna bądź jest na zwolnieniu lekarskim, to śmiało może z tego skorzystać tata dziecka!
O co się rozchodzi? Kasia napisała mi maila:
„Madzia, spieszę Ci powiedzieć, że w tym roku już nie popełnię tego błędu. Wyobraź sobie, że zupełnie nie wiedziałam o tym, że należą mi się dwa dni płatnego zwolnienia z tytułu posiadania dziecka, które nie ukończyło 14 roku życia! Szef mi oczywiście ani pisnął o tym i już kolejny rok, a ja głupia byłam i nie doinformowałam się. A czasami takie dwa dni to ratują tyłek. Też pewnie wiesz o tym. […]”.
Wiem, wiem! 2 dni, które można przeznaczyć dla rodziny albo na załatwianie spraw urzędowych dla przykładu zmieniają całą perspektywę! Do rzeczy zatem!
Czy wiedzieliście, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat w ciągu roku kalendarzowego przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
Ja tego nie wiedziałam i nie wiedziała o tym również Kasia, której powiedziano o tym w styczniu tego roku. Szkoda tylko, że nie wykorzystane 2 dni przez nią w roku 2017, 2016 i 2015 nie przechodzą na rok następny, stąd Kasi frustracja i prośba, aby Was o tym poinformować, bo ona tego w tym roku nie przepuści :-) I wcale jej się nie dziwię!
Dla kogo jest to zwolnienie w wymiarze 2 dni lub 16 godzin opieki dla rodziny, o którym mówi Art.188 Kodeksu Pracy?
2 dni opieki dla rodziny lub 16 godzin opieki nad dzieckiem przysługuje w danym roku kalendarzowym pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 14 lat i zwolnienie to jest z zachowanie naszego wynagrodzenia. Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu to wtedy długość zwolnienia liczonego w godzinach ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego czasownika. Niepełne godziny zaokrąglamy w górę, czyli jest to z korzyścią dla pracownika.
Jakie są zasady korzystania z tego zwolnienia dla rodziny?
1. Zwolnienie od pracy przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od tego, ile dzieci posiada w wieku do 14 lat.
2. Niestety, owe 2 dni dla rodziny nie są zwielokrotniane w przypadku posiadania dwójki lub więcej dzieci. Niezależnie od tego, ile dzieci posiadamy, mamy prawo do 2 dni.
3. Aby uzyskać zwolnienie należy złożyć wniosek i wręczyć go pracodawcy. Wzór znajdziesz tutaj.
4. Owe dwa dni można wykorzystać za jednym zamachem bądź rozłożyć to sobie na raty. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie ze zwolnienie nie w wymiarze dniowym a godzinowym, też możesz to sobie podzielić. Szczegóły takiego zwolnienia ustalisz sobie wtedy z pracodawcą.
5. Zwolnienie dla rodziny jest zwolnieniem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
6. Przepisy dopuszczają podzielenie się tym zwolnieniem z małżonkiem tak, by np. każde z rodziców mógł wykorzystać po 1 dniu zwolnienia.
7. Nie musisz się tłumaczyć, jak wykorzystasz to zwolnienie!
Ten ostatni punkt bardzo cieszy, bo przecież często robimy coś dla naszych dzieci czy dla naszej rodziny a wcale obecność dzieci podczas kwestii organizacyjnych nie jest do tego potrzebna! Czyli nasze dziecko może być w przedszkolu, szkole lub pod opieką babci a my w tym czasie możemy śmiało skorzystać z tego zwolnienia i wykorzystać je do naszych celów.
Co ważne – jeśli nie pracujecie i zajmujecie się dzieckiem w domu, bądź jesteście czasowo bezrobotne, a na utrzymanie rodziny pracuje Wasz partner, to i on ma prawo do skorzystania z tego zwolnienia dla rodziny! To są dodatkowe 2 dni, które warto wykorzystać i zdecydowanie nie warto, aby one komukolwiek przepadły!
Zapiszcie to sobie na przyszłość i powiedzcie koniecznie najbliższym.
Dodatkowe 2 dni płatnych „wakacji” drogą nie chodzi! :-)

