5 wartościowych GIER PLANSZOWYCH 🎲, które uczą dzieci LOGICZNEGO MYŚLENIA 🧒, wspierają motorykę małą i dają DUŻO FRAJDY❗

napisała 30/11/2022 Post sponsorowany, REKLAMA

Niecały rok temu zdecydowałam razem z moim Mężem, że spróbujemy zaangażować nas i dzieci w temat, który wcześniej bez większego powodu pomijaliśmy podczas organizowania czasu naszym dzieciom. Inspiracją w tych zmianach była moja znajoma i jej trójka dzieci, które większość czasu spędzały razem i … nie był to czas przed telewizorem! Żeby było jasne – ja nie jestem przeciwniczką oglądania przez dzieci bajek – uważam, że jeśli zachowamy balans i odpowiednie wyselekcjonujemy produkcje bajkowe, to są one świetnym przykładem na to, jak można w wartościowy sposób spędzić czas razem z dziećmi.

Przykładem śmiało jest tutaj Rodzina Treflików, którą moje dzieci absolutnie pokochały! Ten muzyczny serial stworzony w technice lalkowej jest wyjątkową produkcją, stonowaną, nie przebodźcowującą dzieci a przy tym muzyczną i porywa dzieci do śpiewania. :-)

W dodatku jest stworzony w Polsce! Zawsze serducho mi mocniej bije na wieść o tym, że potrafimy w Polsce stworzyć niezwykłe produkcje dedykowane dzieciom. :-) I w dodatku mam pewność popartą doświadczeniem, że wszystko co jest sygnowane marką Treflików, jest dobrze przemyślane, angażujące i moje dzieci to absolutnie uwielbiają! :-) A książeczki z Treflikami są u nas na głównej półce naszej rodzinnej biblioteczki! :-)

A jakie zmiany zaszły u nas w ostatnim roku i w co zaczęliśmy się angażować całą rodziną?

W gry planszowe!

Wiecie, jak ja żałuję, że dopiero od roku weszliśmy do świata gier planszowych, który pochłonął nas bez końca?! Ale nic straconego, bo intensywnie nadrabiamy nasze zaległości. :-) Teraz trójka moich dzieci jest akurat w takim wieku, że bardzo dobrze się dogadują, to po pierwsze. A po drugie już bardzo dużo rozumieją i potrafią się angażować we wspólną zabawę. :-) Jeszcze 2 lata temu nie było to możliwe. :-)

Chcę Wam dzisiaj pokazać 5 gier planszowych, które są w ciągłym użytkowaniu przez moje dzieci i dzięki nim wspólnie spędzamy pochmurne i deszczowe wieczory.  Każda z tych gier nie tylko zapewnia rozrywkę moim dzieciom (a mają kolejno 5, 7 i 9 lat), ale też wspiera ich rozwój w różnych dziedzinach. Jestem zdania, że odpowiednio stworzone gry i dopasowane pod dzieci nie tylko bawią, ale też uczą wspierając przy tym ich rozwój. :-)

Właściwie zaprojektowana gra planszowa jest niczym zajęcia dydaktyczno-ruchowo-motywujące! :-) Czego może nauczyć nasze dzieci?

 

– nauczy ich pracy zespołowej i pozwoli dzieciom/rodzeństwu dotrzeć się.

Bo tylko poprzez wspólne spędzania czasu jesteśmy w mocy jako rodzice sprawić, by rodzeństwo w różnym wieku dogadywało się i potrafiło wspólnie spędzać czas. :-) To cudownie obserwować jak starsze rodzeństwo pomaga w rozumieniu zasad gier i uczy się być mentorem dla młodszego brata czy siostry tłumacząc zasady gry. Mój Ivo zawsze przejmuje pałeczkę, gdy zapoznajemy się z nową grą planszową – to on czyta instrukcję, tłumaczy a Teodor i Gaia są wpatrzeni wtedy w niego jak w obrazek. :-)

– to m.in. dzięki grom planszowym nabędą umiejętność przegrywania – jakże ważną!

Jeśli nauczą się tego w domu, to w przedszkolu czy w szkole nie będzie to dla nich takim dużym problemem i oszczędzi im to niepotrzebnych frustracji wśród rówieśników.

– dobrze dobrana gra planszowa wspiera również rozwój motoryki małej u dzieci – niezwykle ważna rzecz szczególnie w wieku wczesnoszkolnym, gdy dzieci uczą się pisania. Pionki, które trzeba samodzielnie wyciągnąć z opakowania czy kartonu. Elementy, które należy ze sobą zespolić, by stworzyć akcesoria niezbędne do gry. To wszystko ma niebagatelny wpływ na rozwój motoryki małej u dzieci.

– jednoczy rodzeństwo 

wspólna zabawa dzieci w różnym wieku (czyli np. rodzeństwem), gdzie starsze rodzeństwo pomaga w rozumieniu zasad gier i uczy się być mentorem dla młodszych). To tak zacierają się różnice wieku i tworzy się nić porozumienia. :-)

– uczą cierpliwości

w dobie, gdy dzieci są niecierpliwe z uwagi na pośpiech rodziców czy mnogość dostępnych rozrywek, jest to niezwykle ważne, by nauczyć dzieci, że cierpliwość to ważna umiejętność, która pomaga w tym, by poznawać różne dziedziny od początku, krok po kroku.

– uczą logicznego myślenia, refleksu, sprytu

dzięki grom planszowym dzieci są w mocy wejść na wyższy level i o wiele łatwiej im będzie angażować się w różne szkolne projekty wymagające zrozumienia zasad i pracy zespołowej. :-)

Przygotowałam dzisiaj dla Was 5 gier, którymi moje dzieci są zachwycone i są nie tylko dla nich genialną rozrywką, ale również wspierają ich rozwój! :-)

1. Cztery sery – zamówiłam tutaj

Ta gra z Treflikami w roli głównej zawsze dostarcza nam mnóstwo śmiechu! Idealnie nadaje się do grania we dwie, trzy albo cztery osoby. W ostatnią sobotę graliśmy w nią ponad 2 godziny i moje dzieci nie mogły się od niej oderwać, a nawiązanie do kuriera dostarczającego pizzę i różnych pizzowych krążków zawsze robi im smaka na pizzę, którą następnie dla nich piekę po takiej intensywnej sesji grania! :D Moim dzieciom bardzo podoba się możliwość blokowania innych zawodników! ;-)

Uwielbiam sposób w jaki marka Trefl wymyśliła stworzenie pionków do gry, jakimi są postacie z bajki Trefliki. Zainspirowało nas to ostatnio do samodzielnego robienia pionków i postaci z bajek. Takie „krzyżowe” stworzenie z kartonu podstawki czy możliwość dołączenia okrągłej pizzy do pionka, to świetny przykład na to, jak samodzielnie można po zabawie tworzyć własne pionki i tworzyć samodzielnie gry planszowe. :-)

2. Zig Zap – zamówiłam tutaj

Ale przy tej grze trenujemy refleks! :-D Pierwsze rundy gry w Zig Zapa to u nas zawsze taka typowa rodzinna rozgrzewka, a później moje dzieci pokazują na co je stać i pokonują rodziców bezbłędnie! :-))) A wykorzystanie przy grze opasek z uszami różnorodnych zwierzątek przy okazji wprowadza do świata przyrody! :-) Moje dzieci potrafią już teraz rozpoznawać uszy zwierząt. Wychodzi im to zdecydowanie lepiej ode mnie! :-)

Refleks, ćwiczenie pamięci i ogromna dawka śmiechu. Bardzo polecam Wam Zig Zapa w Treflikami w roli głównej! :-)

3. Spy Guy – zamówiłam tutaj

Oj, nie bez powodu wybrano te grę jako Zabawkę Roku 2022! Moi chłopcy są nią zachwyceni! :-)

Ta gra ćwiczy dziecięcą spostrzegawczość i jako jedna z niewielu gier uczy współpracy między graczami. Moje dzieci świetnie się w tym odnajdują i myślę, że dużą zasługą miały w tym właśnie gry planszowe, które angażują całą moją trójkę do wspólnej zabawy. :-) Do gry dołączona jest bardzo duża plansza, na której wprawne oko dzieci znajdzie mnóstwo wskazówek, które pomogą im w tym, by ująć sprawcę! ;-)

Świetna gra, która idealnie nadaje się dla dzieci od 5 lat wzwyż. Moi chłopcy, kiedy w nią grają, to znikają właściwie  – są tak zaabsorbowani fabułą! :-)

4. Vabang Junior – zamówiłam tutaj

To jest absolutnie fantastyczna gra, w której szukanie w pamięci skojarzeń do różnych obrazków i refleks grają tutaj pierwsze skrzypce! A ile przy tej grze moje dzieci nauczyły się nowych słów i kojarzeń! :-) Ivo ostatnio powiedział mi, że to dzięki Vabang łatwiej szukać mu synonimów, gdy pisze w szkole prace z języka polskiego. Potwierdzam – ta gra motywuje do tego, by w pamięci szybko szukać skojarzeń.

Uzmysłowiła mi też jak bardzo plastyczny jest mózg dziecka i jak szybko chłonie – moja Gaia uwielbia tę grę i to ona często wygrywa i jako pierwsza znajduje w głowie skojarzenia. A ten grający przycisk, który naciskamy w momencie, gdy przychodzi nam do głowy skojarzenie, pomaga zaangażować dzieci do tego, by brały udział w tym wyścigu trafnych skojarzeń. :-)

5. Magajaja – Unicorns – zamówiłam tutaj. 

To jest zdecydowanie jeden z moich planszowych faworytów! My mamy zarówno wersję z jednorożcami jak i dinozaurami. Zasady gry są bardzo proste. Moim zdaniem dzieci już w wieku 4-5 lat przy asyście starszego rodzeństwa poradzą sobie z tym, by Magajaja dotarły do swoich krain! Moja 5-letnia Gaia to aż piszczy ze szczęścia, gdy uda się to jej jako pierwszej zrobić. :-)

To jest przykład gry, która bardzo przyciąga dzieci do długich, planszowych rozgrywek – jaja dołączone do gry świecą, gdy dotrą do swoich krain. :-) Gra pomaga dzieciom w trenowaniu pamięci, bo to dzięki zapamiętywaniu położenia jaj, są w stanie doprowadzić je w odpowiednie miejsca. :-)

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować naszymi ostatnimi odkryciami gier planszowych i jeśli jeszcze nie zaczęliście przygody z grami planszowymi, to zaczniecie niebawem! :-)

Wszystkie gry, które dzisiaj pokazuję, są od polskiej marki Trefl. :-) Kiedyś patrzyłam na markę Trefl jako głównie producenta puzzli, ale moje szczęście, że w ostatnim roku otworzyłam oczy jak bogatą ofertę ma ta polska firma! Gry planszowe, książki, a wszystko bardzo wysokiej jakości i niezniszczalne mimo że w rękach moich dzieci. ;-) Ich produkty są nie tylko bardzo dobrze przemyślane, ale są przede wszystkim pomyślane tak, by wspierały rozwój dzieci i za to duża piątka dla twórców!

P. S. Jeśli udało się Wam zobaczyć dzisiejszy post, zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu  ❤ Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcecie się nim podzielić z innymi. Dziękuję!

[współpraca reklamowa]

Podobne wpisy

Brak komentarzy

    Odpowiedz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.