• O mnie
  • Kontakt / Współpraca
  • Archiwum
szczesliva
  • Strona główna
  • Podróżniczo
    • Gdzie jest Tata?
    • Polska też jest fajna!
    • Szczesliva podróżuje
    • Close
  • Uroda
    • #AkcjaDetox
    • Szczesliva dba o skórę
    • Szczesliva jest FIT
    • Close
  • Moda
    • Moda dla dzieci
      • To shop or not to shop
      • Close
    • Moda dla mam
    • Close
  • Kulinarnie
    • COOLinarnie
    • COOLinarnie dla maluchów
    • Koktajlovo
    • Close
  • Moim zdaniem
    • BLOGOSFERA
    • Jak nie zwariować na macierzyńskim
    • Kalejdoskop miesiąca by szczesliva
    • Szczesliva po godzinach
    • Szczesliva w CIĄŻY
    • Close
  • Polecane
    • Aplikacje mobilne
    • Dla dziecka
    • Dla blogera
    • Zdrowie
    • Close

Najbardziej tajemnicze miejsce pod Krakowem. Z basenem w środku lasu!

napisała szczesliva • 21/08/2015 • Miejsca, Polecane

Nie wiem czy macie podobnie do mnie, ale ja lubię kolekcjonować takie miejsca, w których czuję cudownie i są takie moje-moje. Lubię, gdy nie zbierają się tam tłumy i jest po prostu kameralnie. Nie dla mnie ogromne skupiska ludzi i przeciskanie się pośród wątpliwych atrakcji.

Imprezy z watą cukrową pośród kiczowatej scenerii czasami też lubię, głównie ze względu na mojego Syna, których uwielbia towarzystwo. Jednak ostatnio chodzę odrobinę mniej wydeptanymi ścieżkami. Wyciszam się, wiję gniazdo i takie tam. Szykuję się na kolejne tornado, które zawita do mojego życia we wrześniu ;-)

W Krakowie trudno o ciszę, choć i tutaj są miejscówki małopopularne, w których można odpocząć. My wolimy jednak wsiąść do samochodu i pojechać kawałek dalej, aby totalnie się zresetować, zjeść coś dobrego, pooddychać fajnym powietrzem i posłuchać ciszy.

Serio. Uwielbiam ciszę. Uwielbiam jak raz po raz zaskoczy mnie świergot jakiegoś dziobatego stwora, gdy usłyszę nagle sowę albo zobaczę jaszczurkę. Jako rasowy człowiek miasta zaczynam tęsknić za tą dziką naturą, za swobodą przestrzeni. Na pewno rozumiecie, co mam na myśli. Beton, sklepy, brudne i zatłoczone jezdnie i chodniki męczą. Cholernie mnie męczą.

Jest takie miejsce pod Krakowem, do którego mamy ogromny sentyment. Odkryte zupełnie przez przypadek podczas naszych dawnych eskapad skuterem za niedzieciatych czasów. Zauroczyło nas tak bardzo, że tam właśnie odbyła się nasza skromna ślubna impreza w stylu lat 20-stych.

Willa Tadeusz w Lanckoronie jest miejscem znanym krakusom, choć zapewne nie wszystkim. Może i z nazwy wydaje się ona być nazbyt dostojna i trochę pompatyczna, jednak niech to Was nie zmyli! Tak naprawdę to jest oaza dla wszystkich, którzy szukają miejsca, w którym czas się zatrzymał.

IMG_6001
Nie musicie zostawać tam na nocleg, choć warto.

Stare pokoje w drewnie, którego zapach wibruje w nozdrzach.

Piękna jadalnia z pamiątkami rodu.

Stare pianino, które dumnie stoi w rogu i czeka na wirtuoza.

Kwiecisty obrus, który pewnie towarzyszył w posiłkach niezliczonej ilości artystów, pisarzy i innych głodnych gości, bo oni do willi przybywali tłumnie.

IMG_6010

Ogromny ogród, który ma w sobie niezliczone zakamarki.

Kamienne ławeczki na jego skrajach, które ktoś kiedyś skrzętnie zakamuflował i ukazują się one oczom tych, którzy lubią odkrywać nieodkryte.

Trzy niesamowite huśtawki, których wysokość początkowo przeraża, by później spowodować jedne z największych łaskotek w brzuchu.

Stare drzewa, których liście powiewają na wietrze i odsłaniają gęstwinę dzikiego lasu.

Dwa psiaki, w tym uwielbiany przeze mnie Bazyl, które pilnują tej oazy raz po raz podbiegając i wąchając czy goście mają dobre serducha.

Pyszny, aromatyczny barszcz czerwony podawany w porcelanowej wazie.

I cudowni właściciele. Ciepli, otwarci. tacy „normalni”!

IMG_6008

I pieczeń, która smakuje tak jak smakowały babcine obiady.

Ach. I basen. Basen w środku lasu. Duży, chłodny, w pięknej scenerii!

I jakże bym mogłam zapomnieć! Drewniany samochód skonstruowany przez Pana Tadeusza Lorenza w latach 50-tych XX wieku.

IMG_6041

To jedno z niewielu miejsc, które się nikomu nie narzuca. Możecie wejść, przywitać się z gospodarzami od zaplecza i poprosić o obiad, który prawie na pewno będzie mógł zostać Wam zaserwowany. Albo o dobre ciacho i kawę parzoną jak za starych czasów. Nie musicie tam nocować. Możecie spędzić piękny dzień z Waszymi najbliższymi i poczuć tę magię, po którą ja tam zawsze wracam.

Byle nie za często. Byle zdążyć zatęsknić! Ach! Rozmarzyłam się!

Lanckorona, która sama w sobie jest miejscem niezwykłym zatrzyma Was na dłużej, o ile tylko dacie się do niej zaprosić. Wspaniała lanckorońska porcelana. Muzeum. Kawiarnia z pyszną herbatą. Piekarnia z dobrymi wypiekami. Mały, spożywczy sklepik, w którym lokalni masarze zostawiają swoje najlepsze wędliny. Stare uliczki zachęcają i zapraszają obnażając coraz ciekawsze kolorowe, drewniane domy.

Nie mam dla Was wielu zdjęć z Willi Tadeusz i Lanckorony. I to celowo zostawilam je sobie skrzętnie na dysku! Bo zabrałabym Wam tę magię, którą musicie poznać sami!

Tam czas się prawie zatrzymał. Wskazówki zwolniły. Tyk. Tyk… Tyyyyk….

LanckoronaWilla Tadeusz
Tweet
7
Bywam wyrodną matką. I dlatego jeszcze żyję :-)
Matka matce wilkiem?

O autorze

Facebook Profile photo

szczesliva

■ Mama, po uszy zakochana w mężu Żona, Kobieta z krwi i kości, Estetka jakich mało, dawny podróżniczy Krwiopijca.

Podobne wpisy

  • 📚4 KSIĄŻKI, które pomogły mojej 7-latce zrozumieć EMOCJE i oswoić ZŁOŚĆ (polecam z całego ❤️❗)

  • Jedyne urządzenie do usuwania KLESZCZY w 5 sekund🚫, które ma SENS moim zdaniem! ❗🕷️

  • APLIKACJA, z której powinna korzystać KAŻDA mama – gdy MĄŻ nie patrzy❗😈 😜 🙈

  • 6 rzeczy, które ZAWSZE zabieram na wyjazdy z dziećmi❗(w tym moje 2 odkrycia😱❗)

Wyszukiwarka

Archiwum

Tagi

aplikacje dla rodziców bajki dla dzieci blogi parentingowe blog parentingowy chłopiec ciąża dzieci dziecko gdzie jest tata jak zrobić płyn antybakteryjny karmienie piersią Kraków macierzyństwo małżeństwo najlepsze blogi parentingowe podróże z dzieckiem post sponsorowany projekt 52 przepis reklama rodzicielstwo szczesliva Tata podróżuje Trochę Ciążowej Prywaty WSPÓŁPRACA

Najnowsze komentarze

  • Monika - Jeszcze 5 lat temu nie opublikowałabym tego zdjęcia (bo zapomniałam coś z niego usunąć)❗😜🙈
  • Beata - Jeszcze 5 lat temu nie opublikowałabym tego zdjęcia (bo zapomniałam coś z niego usunąć)❗😜🙈
  • Beautymama - 📺 👶 Czy przedszkole to miejsce, w którym dzieci powinny oglądać bajki w TV❓❗
  • Monika - Po czym poznałam, że chcę z moim mężem spędzić resztę życia? Po tym!
  • szczesliva - Dziennik Elektroniczny – HIT czy PORAŻKA? (jego zastosowanie dla Rodziców i Dzieci)
Ta strona korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.

Ostatnie wpisy

  • Czy warto iść na WSKZ? Poznaj ekspertów i praktyków współpracujących z uczelnią
  • Trzy seriale na Apple TV, które w ostatnim czasie wbiły mnie w fotel
  • Pomału finiszuję studia na kierunku Dietetyka!
  • Dołącz do Klubu Zmian! Miejsca dla KOBIET, w którym DZIAŁAMY❗ :-) 🏃‍♀️‍➡️🫐🧘🏻‍♀️
  • Tłuszcze, których dzieci się boją, a mózg ich potrzebuje. – kampania edukacyjna „Zdrowe menu dla mózgu” Fundacja Grow & Flow

WAŻNY KOMUNIKAT

Wszystkie treści opublikowane na www.szczesliva.pl mają wartość wyłącznie informacyjną. W żadnym wypadku nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej, psychologicznej, prawniczej ani też żadnej innej.
Facebook Twitter Instagram

COPYRIGHT © 2026 szczesliva.pl Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików - zmień ustawienia przeglądarki. - Polityka Prywatności
»
«