• O mnie
  • Kontakt / Współpraca
  • Archiwum
szczesliva
  • Strona główna
  • Podróżniczo
    • Gdzie jest Tata?
    • Polska też jest fajna!
    • Szczesliva podróżuje
    • Close
  • Uroda
    • #AkcjaDetox
    • Szczesliva dba o skórę
    • Szczesliva jest FIT
    • Close
  • Moda
    • Moda dla dzieci
      • To shop or not to shop
      • Close
    • Moda dla mam
    • Close
  • Kulinarnie
    • COOLinarnie
    • COOLinarnie dla maluchów
    • Koktajlovo
    • Close
  • Moim zdaniem
    • BLOGOSFERA
    • Jak nie zwariować na macierzyńskim
    • Kalejdoskop miesiąca by szczesliva
    • Szczesliva po godzinach
    • Szczesliva w CIĄŻY
    • Close
  • Polecane
    • Aplikacje mobilne
    • Dla dziecka
    • Dla blogera
    • Zdrowie
    • Close

10 sposobów na małego NIEJADKA – co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

napisała szczesliva • 26/11/2014 • COOLinarnie dla maluchów, Kulinarnie

post archiwalny

Często karmię Was na FB albo Instagramie zdjęciami mojego Syna, który wcina rosół, albo buraczki, albo inne smakołyki. Niech Was nie zmylą te zdjęcia – Ivo nie należy do dzieci wszystkożernych. Jest zaledwie kilka produktów, które zje bez szemrania, jednak o skonsumowanie całej reszty muszę go błagać na kolanach. Tak naprawdę wcale nie błagam go o to na kolanach, tylko codziennie kombinuję jakim sposobem go podejść, aby zjadł porządny posiłek, nie dzieląc go na tysiąc części, nie wyrzucając większości z talerza albo nie grymasząc przy nim przez cztery kwadranse.

Rodzice, w tym ja również, często zastanawiają się, jakie są sposoby na małego niejadka. Co takiego można robić, gdy dziecko nie chce jeść i jak temu przeciwidziałać.

Mam w zanadrzu kilka trików dzięki którym moje dziecko chodzi po świecie z względnie wypełnionym brzuszkiem. Oto one:

1. Nie ma „dobrotki” bez głównego posiłku. Czyli nie ma przekąski jeśli śniadanie, obiad albo kolacja nie są tknięte. Nie dokarmiam między posiłkami żadnymi zapychaczami. Jeśli mój Syn odmawia zjedzenia i kręci nosem, staram się cierpliwie czekać aż mu ten dziwny nastrój przejdzie i zazwyczaj przechodzi po około godzinie.

2. Staram się, aby to co podaję mu na talerzu było wizualnie atrakcyjne. Gram kolorami, robię rozmaite szlaczki. Często inspiruję się pracami Samanthy Lee, która wyczarowuje cuda na talerzu. Możecie śledzić Samanthe na FB albo Instagramie. Jednak nie oszukujmy się, nie dorastam jej do pięt, ale wystarczy że dobrze się przy tym bawię :-)

Sposoby na niejadka

Wbrem pozorom niektóre z jej prac nie są takie trudne do powielenia.

Sposoby na niejadka2

3. Szmugluję owoce i warzywa w świeżo wyciskanych sokach. Zarówno marchewkowy jak i jego mieszanki z jabłkiem, burakiem, winogronami są w naszym przypadku strzałem w dziesiątkę. Gdy używamy do tego wyciskarki ślimakowej, a nie tradycyjnej, to zachowujemy także moc witamin w takim soku przez to, że nie ulega on niepotrzebnemu podgrzaniu. Niedawno wpadłam na genialny post dotyczący pewnych prawideł, których powinniśmy się trzymać przy podaży świeżych soków. Wiedzieliście, że nie powinniśmy pić soku świeżo po posiłku? Najlepiej to robić na czczo albo 2 godziny po jedzeniu. W tym poście [KLIK] z bloga o zabawnej nazwie: Surojadek dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat soków. A w tym [KLIK] przeczytacie o prawidłowym myciu owoców. Pozycja godna uwagi wszystkich rodziców, uważam. Zresztą, cały blog jest kompendium wiedzy bardzo przeze mnie pożądanej ostatnio.

4. Zachęcam do samodzielnego jedzenia.To nic, że połowa nie trafi bo buzi. Zakładam pancerny śliniak, zabezpieczam go ręcznikiem kuchennym od spodu i życzę udanego wiosłowania.

Wiem, że późno. Stop. Ale uczymy się jeść łyżką. Stop. Ivo nie daje za wygraną. Stop. Tak, w misce jest #rosół. Stop. Tak, na kolację . Stop.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika M A G D A ♦ www.szczesliva.pl (@szczesliva) Lis 11, 2014 at 12:56 PST

5. Nie piekę dużo, jednak jeśli zdarzy mi się popełnić coś słodkiego staram się, aby miało warzywny dodatek. Takie ciasto z buraków [przepis: KLIK] albo marchewkowe  [przepis: KLIK] to naprawdę super sprawa! Przy okazji nie mam wyrzutów sumienia, że karmię mojego Syna słodkościami bo to są zdro-we słod-koś-ci! [zdrowsze, chciałam powiedzieć] ;-)

6. Dbam o to, aby się chłopaczysko naganiało. Ruch fizyczny przyspiesza przemianę materii i szybciej stajemy się głodni. Za każdym razem, gdy wracamy z aktywnego spaceru nie mam problemu z Ivkiem, aby wszamał obiad. Coś w tym jednak musi być!

7. O ile to możliwe wspólnie zasiadamy do śniadania, obiadu i kolacji. Młody widząc, że i my ucztujemy chętnie sięga wtedy po swoje smakołyki. Często też wymieniamy się zawartością talerza. W rodzinie nic nie zginie ;-)

8. Nie bombarduję mojego dziecka ilością produktów, które na raz miałoby zjeść i pilnuję, aby inni go nie dokarmiali. Pamiętam sytuację, w której Ivo dostał ode mnie do ręki banana i za chwil parę przybiegła życzliwa osoba z brzoskwiniami. Dziecko było zdezorientowane. W rezultacie i banan i brzoskwinie wylądowały na dywanie. Nie rozpraszajmy uwagi malucha kolejnymi przysmakami. Jeśli smakuje mu jedna rzecz pozwólmy mu ją skończyć.

9. Dbam o stałe pory posiłków. Rytuały i pewien schemat sprzyja regularności.  My śniadaniujemy o 9tej. Jemy obiad ok.13-stej. A zasiadamy do kolacji ok.18-19.00. Od kiedy się trzymam tych godzin łatwiej jest mi przekonać Ivka do zjedzenia całych porcji.

10. Kombinujemy z różnorodnością potraw. Mimo, że rosół to nasz no.1 Ivek uwielbia także makaron z pesto, medaliony warzywne, łososia, brukselkę gotowaną na parze, buraczki. A to wszystko to rezultat naszych prób w ostatnich 6 tygodniach. W kwestii kulinarnyhc inspiracji często sięgam do blogów: JADŁONOMIA, OLGA SMILE oraz SMAKOTERAPIA. Dziewczyny mają genialne propozycje, które nie tylko są smaczne ale przede wszystkim zdrowe.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika M A G D A ♦ www.szczesliva.pl (@szczesliva) Lis 11, 2014 at 7:25 PST

11. Jeśli „NIE” to nie. Ivkowe niewyraźne „Nieeeyyyeee” bądź odwracanie głowy uznaję za odmowę. Krzywda się nikomu nie stanie, gdy zamiast całej porcji skonsumowana zostanie tylko połowa dania. Przyjdzie koza do woza, albo i nie ;-)

12. Nie jestem TYRANEM PUSTEGO TALERZA. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień, mniejszy apetyt czy brak ochoty na naleśniki ze szpinakiem. W takich chwilach odpuszczam i czekam na lepsze czasy. Bo to chodzi m.in. o to, aby stworzyć dziecku warunki do jedzenia z przyjemnością a nie jedzenia pod przymusem…

Jak na poniższym obrazku ;-)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika M A G D A ♦ www.szczesliva.pl (@szczesliva) Lis 11, 2014 at 1:18 PST

A jak Wy zachęcacie swoje dzieci do jedzenia?

co robić gdy dziecko nie chce jeśćco robić gdy dziecko nie jedziecko nie jemoje dziecko nie chce jeśćsposób na niejadkasposoby na niejadka
Tweet
11
Jak długo żylibyśmy bez prywatnej opieki medycznej?
Szczęśliva pokazuje szafę. ODCINEK #1 - lata 70-te

O autorze

Facebook Profile photo

szczesliva

■ Mama, po uszy zakochana w mężu Żona, Kobieta z krwi i kości, Estetka jakich mało, dawny podróżniczy Krwiopijca.

Podobne wpisy

  • 🍫🤎 Brownie z buraków bez mąki pszennej – przepis fit i bezglutenowy!

  • Frytki z dyni piżmowej – dyniowe ucztowanie!

  • Przepis na zdrowe i pyszne batony muesli dla całej rodziny!

  • Placuszki z kaszy jaglanej i jabłek – przepis na placki jaglane dla całej rodziny!

Wyszukiwarka

Archiwum

Tagi

aplikacje dla rodziców bajki dla dzieci blogi parentingowe blog parentingowy chłopiec ciąża dzieci dziecko gdzie jest tata jak zrobić płyn antybakteryjny karmienie piersią Kraków macierzyństwo małżeństwo najlepsze blogi parentingowe podróże z dzieckiem post sponsorowany projekt 52 przepis reklama rodzicielstwo szczesliva Tata podróżuje Trochę Ciążowej Prywaty WSPÓŁPRACA

Najnowsze komentarze

  • Monika - Jeszcze 5 lat temu nie opublikowałabym tego zdjęcia (bo zapomniałam coś z niego usunąć)❗😜🙈
  • Beata - Jeszcze 5 lat temu nie opublikowałabym tego zdjęcia (bo zapomniałam coś z niego usunąć)❗😜🙈
  • Beautymama - 📺 👶 Czy przedszkole to miejsce, w którym dzieci powinny oglądać bajki w TV❓❗
  • Monika - Po czym poznałam, że chcę z moim mężem spędzić resztę życia? Po tym!
  • szczesliva - Dziennik Elektroniczny – HIT czy PORAŻKA? (jego zastosowanie dla Rodziców i Dzieci)
Ta strona korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.

Ostatnie wpisy

  • Czy warto iść na WSKZ? Poznaj ekspertów i praktyków współpracujących z uczelnią
  • Trzy seriale na Apple TV, które w ostatnim czasie wbiły mnie w fotel
  • Pomału finiszuję studia na kierunku Dietetyka!
  • Dołącz do Klubu Zmian! Miejsca dla KOBIET, w którym DZIAŁAMY❗ :-) 🏃‍♀️‍➡️🫐🧘🏻‍♀️
  • Tłuszcze, których dzieci się boją, a mózg ich potrzebuje. – kampania edukacyjna „Zdrowe menu dla mózgu” Fundacja Grow & Flow

WAŻNY KOMUNIKAT

Wszystkie treści opublikowane na www.szczesliva.pl mają wartość wyłącznie informacyjną. W żadnym wypadku nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej, psychologicznej, prawniczej ani też żadnej innej.
Facebook Twitter Instagram

COPYRIGHT © 2026 szczesliva.pl Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików - zmień ustawienia przeglądarki. - Polityka Prywatności
»
«