Ryziok – najlepsze ciasto drożdżowe z ryżem!

napisała 15/09/2016 COOLinarnie, COOLinarnie dla maluchów, Kulinarnie

Jestem jedną z tych mało finezyjnych gospodyń ;-) i gdy mam naddatki jedzeniowe i nie mam na nie pomysłu, to czasami załamuję ręce, zamykam oczy i ruchem koszącym probuję te resztki wyrzucić. A wtedy przybiega mój M., karci mnie swoim spojrzeniem kata i każe myśleć ;-)

Co robię wtedy ja?  Rzucam w niego miską pełną czegoś tam i tak sobie wtórujemy i przekrzykujemy się w tych naszych utyskiwaniach ;-) Całe nasze szczęście, że ja mam Teściową na telefon, która z niczego potrafi robić coś! Mieszkanka Podkarpacia od zarania dziejów, moja kulinarna podpora w chwilach zwątpienia.


Poprzednie inspirowane Podkarpaciem przepisy:


W dużej mierze to dzięki niej mogę Wam zaprezentować smaki Podkarpacia. Tym razem na tapetę wzięliśmy ciasto drożdżowe z wkładem ryżowym! To był przepisowy i popisowy strzał w dziesiątkę! Nie zliczę, ile razy próbowałam pozbyć się ryżu, bo nie miałam na niego pomysłu. Tym razem pomysł się znalazł! Ryziok jest ciastem, które na Podkarpaciu je się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ja jestem fanką wariacji z marmoladą, jednak tym razem przedstawię Wam klasyk, który w rodzinie mojego Męża polewa się sosem z naturalnego i gęstego jogurtu z domieszką syropu owocowego. Pychota!

dsc_9415

dsc_9432

Do wykonania masy drożdżowej potrzebujecie:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2/3 szklanki mleka
  • 14 g suchych drożdży
  • 2,5 łyżki cukru
  • 2 jajka
  • 2 łyżki roztopionego masła
  • dużą szczyptę soli

Do zrobienia nadzienia ryżowego zaopatrzcie się w:

  • 2 szklanki ryżu
  • 1 litr mleka
  • 80 g cukru
  • 2 łyżki masła
  • szczyptę soli

Przygotowanie ciasta:

W misce mieszamy mąkę z drożdżami, cukrem i solą. Następnie dolewamy mleko, roztopione i lekko ostygnięte masło i jajka. I wszystko dokładnie mieszamy i ugniatamy na jednolitą masę. Następnie zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na mniej więcej 1,5 godziny. Koniecznie trzeba przykryć folią.

Przygotowanie wkładu ryżowego:

W czasie kiedy ciasto nam rośnie, zagotowujemy mleko z odrobiną soli i wsypujemy ryż, który gotujemy do miękkości. Ja przedłużam czas gotowania ryżu białego o ok. 5 minut, bo lubię, gdy ziarna są bardzo miękkie a nie al dente ;-) Jak już ryż jest ugotowany, to odcedzam go, mieszam z masłem i cukrem i odstawiam do lekkiego ostygnięcia. Dobrze jest kiedy masa ryżowa w momencie formowania ciasta będzie jeszcze ciepła.

Łączenie składników:

Jak już ciasto pięknie wyrośnie, to zabieramy się za wykładanie keksówki papierem do pieczenia. Z moich składników wyszły dwie małe keksówki o wymiarach 8-18 cm.

Przekładamy ciasto na oprószoną mąką stolnicę, chwilę ugniatamy i rozwałkowujemy. 1/5 ciasta odcinamy a resztę rozwałkowujemy w kształcie prostokąta i wykładamy tym jednym kawałkiem keksówkę. Spód i boki mamy już pięknie wyłożone ciastem i wtedy wkraczamy z ryżowym wkładem, który uklepujemy na ciasno łyżką. Z pozostałej 1/5 części ciasto formujemy kolejny prostokąt, który dajemy na wierz i delikatnie łączymy z bokami. Na sam koniec smarujemy górę roztrzepanym jajkiem.

I wstawiamy do piekarnika uprzednio rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy masę 0k.40 minut. Gdyby wierzch za bardzo się Wam przypiekał, polecam po ok. 30 minutach położenie na wierzch folii aluminiowej.

dsc_9483

dsc_9488

dsc_9490

dsc_9500

dsc_9520

Pyszności! Moje chłopaki uwielbiają ryziok w tej formie!

Przypomniał mi się dialog z przygotowania tej sesji zdjęciowej, w której starał się pomagać mój starszak:

– Ivcio, jak poczekasz chwilkę, to ryziok będzie cały Twój!

– Okej Mama! Ale ja jem, a Ty spsątasz!

 ;-)

Podobne wpisy

1 komentarz

  • Reply Iza 21/09/2016 at 14:49

    Super wygląda!a dżem własnej roboty?a jak tak podasz może przepis??;)

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.