„Jestem w ciąży i boli mnie ząb od trzech tygodni. Ból zęba jest momentami tak duży, że mam zawroty głowy. Myślisz, że leczenie bólu zęba w ciąży jest bezpieczne? Jakie tabletki i leki na ból w ciąży mogę przyjmować? Nie chcę iść do dentysty bo panicznie boję się bólu a kanałowe leczenie to mój ostatni koszmar. Myślisz, że mogę paracetamol albo ketonal ale mniejszą dawkę?!! […]”
Niestety, to jest autentyk sprzed tygodnia, jaki dostałam na skrzynkę :( Magda jest w 20. tygodniu ciąży i dostała ode mnie taki opierdziel (wybaczcie ten kolokwializm), że już następnego dnia rano wysłała mi zdjęcie z fotela dentystycznego z komentarzem, że boi się jak cholera, ale zacisnęła zęby, bo wie, że to dla dobra jej maleństwa.
Ból zęba w ciąży to nie są przelewki. Próchnica w ciąży to również nie są przelewki. Jeszcze za mało bębni się o tym w naszym kraju, ale próchnica zębów może być przyczyną poronień. Nieleczenie zębów zagraża ciąży i to nie są bujdy. Zresztą, każdy stan zapalny, który rozwija się w naszym organizmie może mieć negatywny wpływ na płód.
Dlaczego tak się dzieje?
W czasie ciąży wzrasta produkcja kobiecych hormonów płciowych a jednocześnie obniża się poziom produkcji śliny i jej właściwości antybakteryjnych. Jak wiadomo, ślina pomaga w wypłukiwaniu resztek jedzenia w tym bakterii z powierzchni zębów i przyzębia, co zapobiega rozwojowi próchnicy. W ciąży rośnie też apetyt na słodkie jedzenie, które może mieć negatywny wpływ na stan zębów. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do osłabienia zębów i rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Niebezpieczne jest również to, że bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu dziecka i nie są to bakterie, z którymi standardowo taki mały organizm musi sobie radzić.
Warto pamiętać, że próchnica to choroba bakteryjna!
Kiedy w ciąży boli ząb nie warto myśleć o uśmierzaniu bólu na własną rękę środkami farmakologicznymi. Najrozsądniej będzie udać się do stomatologa i poprosić o zrobienie przeglądu stomatologicznego. A lekarz wtedy dobierze odpowiednie leczenie! LECZENIE a nie chwilowe uśmierzanie bólu, które w żaden sposób nie pomaga sprawie.
Także pierwsze co powinna zrobić kobieta, która jest w ciąży i boli ją ząb, to w tempie ekspresowym udać się do dentysty!
Przystępując do starań o dziecko warto już na tym etapie zrobić sobie przegląd stomatologiczny i wyleczyć wszystkie zęby. A będąc w ciąży mamy obowiązek je regularnie kontrolować. Znam przypadek z jednego z publicznych forów, że dziewczyna chwaliła się tym, że podrobiła podpis i pieczątkę stomatologa, która miała widnieć w jej książeczce ciąży. Ona tak panicznie bała się dentysty, że uciekła się do takiego rozwiązania nie mając świadomości, że szkodzi nie tylko sobie, ale również swojemu nienarodzonemu dziecku….
Warto pamiętać, że paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży jest zabroniony i nie jest zalecany również później, jedynie po konsultacji z lekarzem. Ketonalu ciężarna w ogóle nie powinna przyjmować! Matko, nawet nie chcę myśleć, co by było gdyby Magda zaczęła brać ten ketonal na własną rękę :( Każdy lek powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym a nie dr Google… :/
Największą głupotą, jaką może zrobić ciężarna kobieta, gdy boli ją ząb,
to unikać dentysty!
Mam wrażenie, że ta informacja powinna dotrzeć do wielu kobiet, które nie mają świadomości zagrożenia, jakie za sobą niesie zaniedbanie w tym temacie :( Nie chcę robić krucjaty na żadnej ciężarnej, ale przybijam każdej z Was piąteczkę, jeśli wiedziałyście, że to temat, o który szczególnie należy zadbać!
Pozytywny aspekt tej historii jest taki, że Magda podjęła działanie po korespondencji ze mną i wyleczyła wszystkie zęby. Grunt, że ominęło ją leczenie kanałowe a ból zęba minął bezpowrotnie po zakończonym leczeniu. Uff! Co więcej, Magda nie wiedziała, że leczenie zębów w ciąży jest darmowe a lekarz nie może odmówić leczenia posiłkując się brakiem wolnych terminów (szczegóły tutaj). Przychodnie publiczne mają obowiązek przyjęcia ciężarnej w ciągu 7 dni od zgłoszenia, jeśli wymaga leczenia dentystycznego (i nie tylko takiego).
Dbajmy o siebie. Szczególnie wtedy, kiedy to od nas zależy zdrowie naszego malucha! :*
3 komentarze
https://mamaginekolog.pl/przeziebienie-w-ciazy/
Lekarze zarowno w przypadku przeziębienia czy bólu np. Głowy zalecają JEDYNIE PARACETAMOL jako lek bezpieczny w ciaży, więc nie wiem skąd tak sprzeczne informacje?
„Badacze z Center for Research in Environmental Epidemiology (CREAL) w Barcelonie znaleźli związek pomiędzy przyjmowaniem paracetamolu przez ciężarną, a późniejszymi objawami autyzmu i ADHD u dziecka.
Wyniki większości wcześniejszych badań dotyczących bezpieczeństwa paracetamolu w ciąży nie budziły niepokoju. W jednym z nich, przeprowadzonym w 2010 r. przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC), nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki zażywały w ciąży acetaminofen. A w kilku innych dowodzono wręcz, że zagrożenie wadami jest niższe w grupach dzieci, których matki przyjmowały ten lek w ciąży.
REKLAMA
Pojawiały się już jednak prace, które sugerowały, że acetaminofen może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu płodu. Autorzy jednego z tych badań, opublikowanego na łamach JAMA w 2014 r. sugerowali, że efektem tego wpływu może być zwiększone ryzyko pojawienia się ADHD u dziecka.
Najnowsze, hiszpańskie badanie objęło 2644 kobiety w ciąży. W 12 oraz w 32 tygodniu ciąży uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których pytano o przyjmowanie paracetamolu (częstość) – zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w czasie jej trwania. W kolejnym etapie badania dwukrotnie oceniono rozwój neuropsychologiczny dzieci – pierwszy raz, gdy ukończyły rok, a drugi, gdy skończyły 5 lat życia.
Około 43 proc. matek zażywało paracetamol w czasie pierwszych 32 tygodni ciąży. U ich dzieci w wieku 5 lat stwierdzono o 30 proc. większą częstość występowania deficytów uwagi, w porównaniu do dzieci, których mamy nie przyjmowały tego leku w ciąży. Wyższa była również częstość występowania hiperaktywności oraz zachowań impulsywnych. Dzieci te gorzej wypadały także w testach badających szybkość przetwarzania bodźców wzrokowych.
Co więcej, u chłopców narażonych na kontakt z acetaminofenem w życiu płodowym, częściej stwierdzano kliniczne objawy autyzmu. Ich nasilenie było proporcjonalne do częstości zażywania paracetamolu przez matkę w czasie ciąży. Zdaniem autorów badania, spostrzeżenie to może pomóc wyjaśnić, dlaczego zaburzenia autystyczne są częstsze u chłopców niż u dziewczynek. Potrzeba jednak jeszcze wielu dodatkowych badań, aby ustalić szczegółowy mechanizm niekorzystnego wpływu paracetamolu na mózg rozwijającego się płodu.”
Żrodło: https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/patologia-ciazy,paracetamol-niebezpieczny-dla-kobiet-w-ciazy,artykul,1721982.html
ból zęba w ciąży niby jest częstą przypadłością, a jednak najmniej się go człowiek spodziewa ;/ i to jeszcze w takim czasie, gdy tyle dolegliwości doskwiera :(