Od czasu, gdy pochwaliłam się na moim Fanpage’u tym, że nareszcie odebraliśmy nasze paszporty, codziennie otrzymuję przynajmniej jednego maila od Was z pytaniem, jak wyrobić paszport dziecku szybko i bez kolejek. Wnioskując z maili widzę, że często potrzebujecie wyrobić paszport dla całej rodziny, a nie tylko dla dziecka, bo albo skończyła się już Waszym paszportom ważność, albo potrzebujecie nowych paszportów, bo nigdy wcześniej nie były Wam one potrzebne, a teraz już są. :-)
Powiem Wam, że my do wnioskowania o paszport szykowaliśmy się 2 lata. 🙈 A to pandemia nam pokrzyżowała szyki, a to nie mogliśmy znaleźć naszych starych paszportów (które trzeba przedłożyć, aby odebrać nowy dokument), a to zorientowaliśmy się, że nie mamy aktualnych zdjęć. I tak dalej. Niekończące się przeszkody. 🙈 :D
I zapewne gdyby nie sytuacja zza naszej wschodniej granicy i taki trochę lekki stres, że gdyby „cokolwiek kiedykolwiek” (sami pewnie domyślacie się, co mam na myśli), to pewnie do dzisiaj nie mielibyśmy tych nowych paszportów, bo w tym roku przeszkodą były głównie te długaśne KOLEJKI, które są generowane przy biurach paszportowych we właściwie każdym większym mieście, i one skutecznie nas odstraszyły.
Ale nie na tyle skutecznie, aby nie spróbować szczęścia w tym maratonie czekania na numerek do biura paszportowego. :D Duży wkład w to, że w ogóle wystartowaliśmy z dopięciem kwestii paszportowych, ma Pani Natalia, która podczas jednej z moich wizyt u Niej, powiedziała coś w stylu:
„Pani Magdo, ja w czwartek będę stała w kolejce do wyrobienia paszportu za moich dziadków, to wezmę też numerek dla Pani. Po co miałaby Pani stać w dziećmi od 5 rano!”
I to był dla mnie bodziec, by w 3 dni dopiąć temat znalezienia starych paszportów i ogarnięcia zdjęć do paszportu. :-)
Moje poniższe rady a propos tego, jak wyrobić paszport dziecku i dorosłemu – szybko i bez kolejek (o ile to możliwe…), dotyczą wnioskowania o paszport na terenie Polski.
Wiem z Waszych maili, że wyrabianie paszportu poza Polską to obecnie istny koszmar i część z Was czeka na termin w konsulacie już ponad rok… Współczuję… :( Moja porada dla Was – nowe terminy internetowe pojawiają się każdego dnia, ale niekoniecznie tylko o północy. Często pojawiają się w trakcie dnia, o różnych dziwnych porach, dlatego warto sprawdzać stronę konsulatu o różnych porach. Ale wróćmy do składania wniosku o wydanie paszport w Polsce.
Jak wyrobić paszport dziecku i dorosłemu – SZYBKO i BEZ KOLEJEK? Czy da się? Hmmm.
PO PIERWSZE: aby móc złożyć wniosek o wydanie paszportu nie musicie rezerwować terminu przez Internet! Możecie też to zrobić w dniu składania wniosku w Biurze Paszportowym (oczywiście odstawszy swoje wcześniej w kolejce, która już od wczesnych godzin porannych się tworzy).
Znam historie, że niektórzy nie mogą załapać się na tzw. „termin” internetowy i poddają się, bo nie wiedzą o tym, że mogą również złożyć wniosek bez rezerwacji internetowej. Jasne, warto zarezerwować sobie termin przez internet, bo to oszczędza nam czekania w godzinnych kolejkach, ale pula tych rezerwacji jest każdego dnia ograniczona, trudno się na te terminy załapać, a terminy bywają bardzo odległe, dlatego wtedy pozostaje nam wyłącznie czekanie w kolejce już na miejscu, w jednym z Biur Paszportowych. ;-)
Dla województwa małopolskiego rezerwacja terminu przez internet odbywa się tutaj – na dedykowanej stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Informacje o tym, na jakiej stronie można rezerwować termin w innych województwach, znajdziecie na stronach właściwych urzędów wojewódzkich.
A jeśli terminy dostępne przez internet są dla Was odległe (w Krakowie najbliższy wolny termin w chwili obecnej jest za miesiąc…), to nie pozostaje Wam nic innego jak ustawienie się w kolejce wcześnie rano w jednym z Biur Paszportowych i złożenie wniosku bez umawiania terminu przez internet. Ja skorzystałam z tej opcji i dzięki uprzejmości Pani Natalii tak naprawdę czekaliśmy niecałą godziną, już w budynku biura paszportowego, czyli ominęła nas ta długa kolejka. Ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób może to się wydawać średnio fair opcja. Po fakcie myślę sobie, że rzeczywiście – jest to niesprawiedliwe wobec tych wszystkich, którzy odstali swoje. Będę miała nauczkę na przyszłość.
Ale by być bardziej fair – zawsze do kolejki może stanąć jeden z rodziców, a drugi rodzic wraz z dziećmi może dojść dopiero wtedy, gdy ten pierwszy będzie już tuż przed przyjęciem do okienka.
PO DRUGIE: aby złożyć wniosek o wydanie paszportu wcale nie musicie udać się do Biura Paszportowego najbliższego Waszemu miejscu zamieszkania czy zameldowania. Możecie złożyć wniosek w jakimkolwiek Biurze Paszportowym! :-)
Gdyby nie propozycja Pani Natalii, która zasugerowała, że sprobuje pobrać dla nas numerek w Krakowie (bo i tak sama będzie tego dnia czekała na numerek dla swoich dziadków) byśmy nie musieli tak długo czekać, to ja raczej nie pchałabym się, by składać wniosek w Krakowie. Mogłabym śmiało pojechać do jednego z oddziałów paszportowych na terenie województwa małopolskiego: w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 52 bądź w Tarnowie przy al. Solidarności 5-9. Choć tak naprawdę to chciałam się wybrać do jednego z Terenowych Punktów Paszportowych działających w starostwach powiatowych. W Małopolsce byłyby to punkty w: Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach. Są tam zdecydowanie mniejsze kolejki, a często nie ma tych kolejek wcale. :-)
Natomiast tutaj moja uwaga: do wielu z tych terenowych punktów paszportowych należy najpierw zadzwonić i dopytać się, na jakiej zasadzie działają. Czy można wejść „z marszu”, bez umawiania się, czy też trzeba umówić się na konkretny dzień. Numery telefonów do terenowych biur paszportowych znajdziecie w internecie.
PO TRZECIE: aby móc złożyć wniosek należy przyjść do biura paszportowego z potrzebnymi dokumentami. :-)
Byłam świadkiem, jak osoba przede mną podeszła do okienka nie tylko nie mając wypełnionego druku, ale nie miała też przy sobie zdjęcia ani żadnego dokumentu tożsamości… :-) Ale ja to doskonale rozumiem – człowiek czasami bywa tak zakręcony, że totalnie nie ogarnia rzeczywistości. No i bidulka stała 5 godzin w kolejce na marne… :(
Dlatego w dniu składania wniosku o wydanie paszportu musimy mieć ze sobą:
– wypełniony wniosek o wydanie paszportu, podpisany własnoręcznie przez wnioskodawcę (wniosek dla dziecka podpisuje rodzic bądź opiekun prawny) – ja pobrałam wnioski kilka dni wcześniej, w biurze paszportowym – wzięłam o dwa więcej na wypadek, gdybym jakieś błędy popełniła podczas wypełniania. No i przydały się te zapasowe. :D
– kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
My nasze zdjęcia robiliśmy samodzielnie, bo zajmujemy się fotografią na co dzień i mamy do tego odpowiedni sprzęt, a nasze zdjęcia drukowaliśmy częściowo w domu i w Rossmannie, ale można też śmiało zrobić zdjęcie samodzielnie telefonem bądź z pomocą jednej ze specjalnych aplikacji na telefon, które na bieżąco sprawdzają nasze ustawienie twarzy itd. Ale równie dobrze można zrobić sobie takie zdjęcie u fotografa, którzy często prowadzą działalność blisko biur paszportowych. Wtedy mamy 99% pewność, że zdjęcie będzie prawidłowo wykonane. :-)
– i co ważne: osoba ubiegająca się o paszport przedkłada ponadto dotychczas posiadany dokument paszportowy, a w przypadku gdy dokument ten stracił ważność również ważny dowód osobisty! Można stary paszport zatrzymać do czasu wydania nowego paszportu – wtedy podczas odbioru nowego paszportu ten stary zostaje unieważniony – zazwyczaj jest przecinany i/lub odpowiednio dziurkowany.
– oraz równie ważne: jeśli wnioskujemy o wydanie paszportu dla dziecka, to musi być z nami dziecko. :D Wyjątkiem jest małoletni do 5 roku życia i jego obecność nie jest wymagana. Odbioru paszportu dla dziecka może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów prawnych, bez obecności dziecka.
– jeśli macie Kartę Dużej Rodziny, to zabierzcie ją ze sobą. My mamy w aplikacji mObywatel takie wirtualne karty, dla każdego z nas osobno, ale jeśli nie macie ich zapisanych w formie elektronicznej, to weźcie ze sobą fizyczne karty dużej rodziny – każdy członek rodziny powinien mieć własną kartę. Dzięki nim dostaniecie b. dużą zniżkę: ja za każde dziecko z Kartą Dużej Rodziny zapłaciłam za paszport 35 PLN (zamiast 70 PLN), a za każdego dorosłego 70 PLN.(zamiast 140PLN). Osoby powyżej 70 roku życia otrzymują paszport za darmo.
PO CZWARTE: jeśli sprawa wydania paszportu jest dla Was niezwykle pilna i dobrze ją uargumentujecie, to możliwe jest nawet otrzymanie paszportu w ciągu 2-3 dni roboczych! Znam przypadek osoby, która składała wniosek w poniedziałek a w czwartek już odbierała gotowy paszport.
Przy moim drugim paszporcie skorzystałam z opcji szybszego wydania paszportu – miałam wtedy niespodziewany wylot i nie wiedziałam, że w wyjątkowych sytuacjach jest możliwe szybsze wydanie paszportu (bądź wydanie tymczasowego paszportu). To mnie wtedy uratowało.
My na nasze paszporty czekaliśmy niecałe 3 tygodnie. Po otrzymaniu smsa, że paszporty są już gotowe do odbioru, udałam się z moim M. po ich odbiór (dzieci nie muszą być obecne podczas odbioru paszportu – wystarczy do odbioru jeden rodzic.) Niestety, nie obyło się bez kolejki podczas odbierania paszportu. W Krakowie czekałam na moją kolej przy „okienku” niecałe 2 godziny. :-)
PO PIĄTE: dlaczego składaliśmy wniosek o paszport a nie o dowód osobisty (którego wydanie jest darmowe)? Otóż nam paszport służy głównie do podróżowania, a ponieważ nie chcemy ograniczać się podczas podróżowania do krajów Unii Europejskiej czy strefy Schengen (tam wystarczy tylko dowód osobisty), to dla nas jasne było, że potrzebujemy paszportu. :-) O wniosek o dowód pewnie niebawem wystąpimy. :-)
Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis będzie dla Was przydatny. :-)
1 komentarz
w naszym biurze paszportowym (Wrocław) usłyszałam ze KDR na mObywatel nie jest respektowany, potrzebna jest fizycznie karta (trafiłam na wyrozumiałą panią i uznała mi ten elektroniczny dokument). Ogólnie używanie telefonu jest zabronione (;))